YouTube yasağı kalktı

Dün Twitter yasağının kalkmasının ardından bugün Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla YouTube yasağının da kaldırılmasına karar verildi

HABER MERKEZİ (04.04.2014)- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında geçen Suriye’ye yönelik saldırının konuşulduğu ses kaydının yayınlanmasının ardından YouTube’a erişim 27 Mart’ta kapatılmıştı.

 Bugün Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla YouTube’a erişim yasağı kaldırıldı.

“İç güvenlik” sebebiyle internet siteleri kapatılamıyor

Bilindiği gibi TİB’in YouTube’u kapatma gerekçesi  “Bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkında Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27/03/2014 tarih ve 2014/358 sayılı kararına istinaden ve 5651 sayılı Kanun’un 8. madde 1/b bendi uyarınca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır”  sözleriyle açıklanmıştı.

Konuyla ilgili basına konuşan Avukat Gökhan Ahi ise ülkemizde istihbarat ve iç güvenlik gibi gerekçelerle internet sitelerine erişimin engellenemediği ancak 5651 sayılı internet yasası, 5846 sayılı fikir sanat eserleri yasası ve medeni kanunun  24. Maddesi kapsamında internet sitlerine erişimin kapatılabileceğini ifade etti. TİB’in sorgu sayfasında yer alan bilgiye göre YouTube’a erişim 5651 sayılı Kanun’un 8. madde 1/b bendi uyarınca, yani “Atatürk aleyhine işlenen suçlar” kapsamında kapatılmış.  Yani iktidar Dışişleri bakanlığında Suriye’ye saldırı planının konuşulduğu ses kaydı sebebiyle YouTube’a erişimi kapatamayınca “Atatürk’e hakaret” olarak görülen herhangi bir videoyu sitede bulup gerekçe göstererek siteye erişimi kapattırmış.

 

Önceki İçerikOvacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu mazbatasını aldı
Sonraki İçerik‘Mazgirt ve Ovacık’taki devrimci-halkçı yerel yönetimleri selamlıyoruz’