Küçükarmutlu’da oturma eylemi devam ediyor (Foto Haber) (Yenilendi)

Gülsuyu’nda çetelerin saldırısı sonucu katledilen Halk Cephesi üyesi devrimci Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin Küçükarmutlu’dan çıkışına polis izin vermiyor. Cenazeyi almak üzere Gülsuyu ile Gazi Mahallesi’nden hareket eden araçlar Küçükarmutlu’ya gidiyor

HABER MERKEZİ (01.10.2013)- Gülsuyu Mahallesi halkı, önceki gün çeteler tarafından katledilen Halk Cephesi üyesi devrimci Hasan Ferit Gedik’in cenaze töreni için, sabahın erken saatlerinden itibaren Heykel Meydanı’nda bir araya geldi.

Meydanda, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür” yazılı pankartı açılırken, DHKP/C flamaları taşındı. Kitle attığı sloganlarla çetelerden hesap sorulacağını haykırırken, Grup Yorum da marşlarıyla eyleme katıldı. Polisin cenazenin Küçükarmutlu’dan çıkışına izin vermemesi üzerine mahalle halkı, araçlarla Küçükarmutlu’ya gitme kararı aldı.

Gülsuyu-Gülensu halkı “Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez”, “Çeteler Halka Hesap Verecek”, “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür” pankartları arkasında Fatma Ana Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Halk yürüyüş sırasında “Gülsuyu faşizme mezar olacak”, “Çeteler halka hesap verecek”, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür” sloganlarını attı.

Gülsuyu ve Gazi Mahallesi’nden araçlarla Küçükarmutlu’ya gidiliyor

Fatma Ana Parkı’nda yapılan açıklamanın ardından araçlarla Küçükarmutlu’ya hareket edildi.

Gedik’in cenazesi almak için Gazi Mahallesi’nde toplanan kitlenin de araçlarla Küçükarmutlu’ya hareket edeceği öğrenildi.

Öte yandan Gedik için Küçükarmutlu’da tören düzenleniyor. Tören’de bir konuşma yapan Behiç Aşçı, “Hastanede Ferit’in gömleğinin kaçırılmasının bir tek nedeni vardır. O da delilerin yok edilmek istemesindendir. Bundan dolayı hastanede polisler delilleri yok etmeye çalışırken yakalanmıştır. Hasan Ferit’in katili çeteler değil polistir” dedi.

Polis cenaze töreni nedeniyle Küçükarmutlu’yu ablukaya alırken, giriş çıkışları engelleyerek kimlik kontrolü yapıyor.

Halk Cephesi ne olursa olsun Gedik’in cenazesini Gülsuyu’na götüreceklerini açıkladı

Gedik’in cenazesi Armutlu’da yapılacak törenin ardından, sonsuzluğa uğurlanmak üzere Gazi Mahallesi’ne götürülecek. 

Halk Cephesi tarafından yapılan açıklamada, cenazenin ne olursa olsun Gülsuyu Mahallesi’ne götürüleceği ifade edildi.  

İstanbul’un çeşitli semtlerinden yola çıkarak Armutlu’ya gelen kitlenin Küçükarmutlu’ya ulaşmasının ardından cenaze, Gülsuyu Mahallesi’ne götürülecek. Gedik’in cenazesi Gülsuyu’nda yapılacak törenin ardından Gazi Mahallesi’nde sonsuzluğa uğurlanacak.   

Hasan Ferit Gedik’in cenazesi Cemevi’nden sloganlarla çıkarıldı

Hasan Ferit Gedik’in babası İbrahim Gedik’in cenazeye katılmak üzere Bolu Hapishanesi’nden izin alarak Küçükarmutlu’ya geldiği öğrenildi.

Küçükarmutlu’da bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’nden yola çıkarılan Hasan Ferit Gedik’in cenaze aracı Gülsuyu’na gitmek üzere yola çıkarken, halk cenazenin ardından “Hasan Selim Gedik ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Ardından evine getirilen Gedik’in cenazesi burada bir süre bekletildikten sonra, Gülsuyu’na götürülmek üzere yola çıkarıldı. Polis barikatlar kurarak kitlenin Gülsuyu’na gidişine izin vermiyor.

Oturma eylemi sağanak yağışa karşın sabaha kadar sürdü

Polislerle yapılan görüşmelerde Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray polisin provokatif tutumuna karşı, çocuklarını Gülsuyu’na götürmekte kararlı olduklarını, polisler kendilerini vursa da öldürse de bu kararlılıklarından geri adım atmayacaklarını, çocukların cenazesini götürmek için her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını açıkladı. Polis kitlenin kararlılığına karşın, barikatları kaldırmadı.

Kitle Armutlu’da polis barikatları önünde sağanak yağışa karşın oturma eylemine devam etti. Ateşler yakarak sloganlar atan direnişçiler, marşlar eşliğinde sabaha kadar hiç susmadı.

Eyleme, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert’in ağabeyleri de katıldı. Küçükarmutlu’da oturma eylemi kararlılıkla devam ediyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Önceki İçerikDersim’de Abdullah Kalay’a özgürlük eylemi
Sonraki İçerikAmed’de on binler ‘demokratikleşme paketini’ protesto etti