Amed’de on binler ‘demokratikleşme paketini’ protesto etti

Amed’de “Öcalan’a Özgürlük Kürtlere Statü” şiarıyla alanlara çıkan on binlerce kişi, AKP iktidarının açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’ni protesto etti

HABER MERKEZİ (01.10.2013)- Amed BDP İl Örgütü tarafından düzenlenen “Öcalan’a Özgürlük, Kürtlere Statü” şiarıyla düzenlenen yürüyüşe on binlerce kişi katıldı. 

BDP İl Binası önünde başlayan yürüyüş, polis barikatlarıyla engellenmeye çalışılırken, polis kitlenin kararlılığı sonucu barikatları kaldırdı. Polisi alkışlarla ve zılgıtlarla protesto eden kitle, DTK binasına kadar yürüdü. Kitlenin alana sığmaması nedeniyle yürüyüş Koşuyolu Parkı’nda sona erdi.

Yürüyüş ardından bir konuşma yapan BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, bugün açıklanan ‘demokratikleşme paketi’nin boş olduğunu belirterek, “Devletin 90 yıllık politikası aynı şekilde devam ediyor. Bu kirli politikaları Kürtler daha önce olduğu gibi bugün de kabul etmeyecek ve boşa çıkaracaktır. Bugün paketten TOMA ve polis çıktı” ifadelerini kullandı.

‘Pakette Kürtlerin haklarını tanıyan hiçbir şey yok’

Zümrüt Kürtlerin önderliği özgürleşinceye ve statüsünü kazanıncaya kadar alanlarda mücadelenin sürdürüleceği ifadeleriyle konuşmasını bitirdi. 

BDP Milletvekili Emine Ayna’nın da konuşma yaptığı mitingde, halkın bugünkü yürüyüşe katılımının AKP’ye iyi bir mesaj olduğunu açıkladı. Ayna konuşmasını, “Siz bu yürüyüş ve iradeyle tanıdığınız ve tanıyacağınız tek paketin Kürdistan’a statü ve Sayın Öcalan’a özgürlük olduğunu gösterdiniz” sözleriyle bitirdi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da, Ankara’nın demokrasi adına Amed’deki tabloyu görmesi gerektiğini söyledi. Beştaş, çevredeki polis ve onlarca zırhlı araçla yapılan ablukayı göstererek, “İşte bunlara rağmen, Amed halkı verdiği irade mücadelesiyle özgürlük yürüyüşünü yaptı. Sizin içi boş olan paket mi bizi engelleyecek” dedi.

Beştaş açıklanan pakette Kürtlerin taleplerinin cevabının olmadığını belirterek “Kürtlerin haklarını tanımayanı biz de tanımayız” dedi.

Omar Rojava halkından selam getirdi

Ardından “Kuzey Kürdistan Hukukçular Konferansı”na katılan Rojava Hukuk Komitesi üyelerinden Avukat Emina Omar kitleyi selamladı. Rojava halkından Amed halkına selam getirdiğini söyleyen Omar’ın konuşurken kitle, “Bijî YPG”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Selam Rojava devrimine bin selam” sloganlarını attı.

Açıklamaların ardından polisin gözaltı yapmaya çalışması gerginliğe neden oldu. Polisin TOMA’lar ve zırhlı araçlarla Bağlar yönüne gitmesi ve helikopterlerin havadan sürekli olarak Bağlar semtine hareket etmesi dikkat çekti.

Demokratikleşme paketi Kürtlerin taleplerini yok sayıyor

AKP iktidarının dün açıkladığı Demokratikleşme paketinin ardından KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı bir açıklama yaparak,

“Kürtler ve Türkiye halkları Kürt Halk Önderinin başlattığı yeni sürece AKP oyalama yapsın, seçim kazanmak için zaman kazansın diye değil, Kürt sorununu çözmesi için destek vermiştir. Bu nedenle Kürt halkı ve demokrasi güçleri oyalama ve seçim hesabıyla süreci boşa çıkaran, hatta bitiren AKP hükümetinden hesap sormalı ve demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü için mücadeleyi yükseltmelidir.”

KCK, önümüzdeki hafta AKP’nin açıkladığı paketle ilgili bir deklarasyon yayınlayacağını açıkladı. 

 

Önceki İçerikKüçükarmutlu’da oturma eylemi devam ediyor (Foto Haber) (Yenilendi)
Sonraki İçerikİzmir’de tutuklu DHF’lilerin duruşması ikinci gününde sürüyor (Yenileniyor)