Dersim’de Abdullah Kalay’a özgürlük eylemi

Dersim’de, Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde yaşadığı ağır sağlık sorunlarına ve kalbinin yüzde 70’i çalışmamasına karşın tahliye edilmeyen Abdullah Kalay’a özgürlük talebiyle bir eylem düzenlendi

DERSİM(01.10.2013)- Dersim’de Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden yaşadığı ağır sağlık sorunlarına ve kalbinin yüzde 70 ‘i çalışmamasına karşın tahliye edilmeyen Abdullah Kalay’a özgürlük hasta tutsaklar serbest bırakılsın talebiyle yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.
Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle, sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında “  Abdullah Kalay’a özgürlük Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı açılırken, “İçeride dışarıda hücreleri parçala” ,“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın’’ , “Abdullah Kalay’a özgürlük” sloganlarıyla açıklamanın yapılacağı yere gidildi.

Adli Tıp Kurumu değil infaz kurumu

Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 “Bunun son örneği Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Saatlerce hastaneye götürülmemiş ve adeta ölüme terk edilmiştir. Devrimci tutsakların saatlerce süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay, ‘koma halindeyken’ yürütülerek ‘hastaneye’ götürülmüştür. Geç müdahale ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat oluşmuştur ve kalbinin yüzde 70’i çalışmamaktır. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulmaması, tedavinin dışarıda sürdürülmemesi için devletin infaz kurumlarından biri gibi çalışan Adli Tıp Kurumu hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaşmakta ve ölümlerini onaylamaktadır. ‘Nabzı atıyor, kalbi çalışıyor, normaldir’ diye Abdullah Kalay’ın hapishanede hayatını sürdürebileceğine oy birliğiyle karar verilmiştir. Adli Tıp raporları dikkate bile almamıştır. Abdullah Kalay’ın dışarıda tedavisinin devam edilmesine ilişkin talebi reddedilmiştir. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu ret kararında (20 Şubat 2013)  (kararı da 2 ay sonra, 25 Nisan 2013) bildirmiştir.” 

Basın açıklaması Abdullah Kalay’ın devlet eliyle öldürülmek istendiği ifadeleriyle sona erdi.  Yapılan eyleme Partizan, Halk Cephesi ve ESP destek verdi.   

 

 

Önceki İçerikGazi’de Abdullah Kalay için kitlesel eylem
Sonraki İçerikKüçükarmutlu’da oturma eylemi devam ediyor (Foto Haber) (Yenilendi)