İbrahim Kaypakkaya Okmeydanı’nda anıldı

Demokratik Haklar Federasyonu Okmeydanı örgütlülüğü ölümsüzlüğünün 41. yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı andı

HABER MERKEZİ (18.05.2014)- DHF Okmeydanı örgütlülüğü ölümsüzlüğünün 41. yılında yaptığı yürüyüşle Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı andı. Okmeydanı sağlık ocağı önünde toplanan kitle “İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” pankartı açarak alkış ve zılgıtlarla yürüyüşe başladı. “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “18 Mayıs’ı unutma unutturma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Soma’nın katili faşist T.C Devleti”, “İbrahim’den Cafer’e Sosyalist Halk Savaşı’yla zafere”, “Gezi’den Soma’ya katil devlet hesap verecek” sloganları atan kitle Grup Munzur ile birlikte İbrahim yoldaş parçasını söyledi. Piyale Paşa Caddesini trafiğe kapatan kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 İbrahim Kaypakkaya’nın faşizmin azgın saldırıları karşısında  ser verip sır vermeyerek gerici sınıf düzeni ve iktidarlarına karşı yürüttüğü sınıf mücadelesinde bilimsel sosyalizm ışığında ölümsüzleştiği vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi: “Hakim sınıfların Kaypakkaya’nın fikirlerinden ‘ülkedeki ihtilalci komünizmin en tehlikeli fikileri’ diyerek korkması boşuna değildir. Kaypakkaya korkusunun faşist hakim sınıflarında, ölümsüzlüğünün 41. Yılında halen devam etme4si de nedensiz ve anlamsız değildir. Kaypakkaya temsil ettiği bilimsel çizgisiyle mücadelemize ışık tutmaya devam etmektedir. O’nun tereddütsüz olarak uğruna ölümsüzleştiği değerler ve mücadele, bizlerinde değer ve mücadelesidir.”

‘Hesap sormak için demokratik haklar mücadelesini büyüteceğiz’

Onlarca DHF üyesine Kaypakkaya’yı andığı ve sahiplendiği için ağır hapis ‘cezaları’ verilmesinin nedeninin Kaypakkaya’nın fikirleri ve pratiği olduğu ifade edilerek, Kaypakkaya’yı savunmanın, Soma maden ocağında yapılan katliamı Soma Holding, devlet ve onun hükümetinin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini net bir şekilde ifade etmekten geçtiği vurgulandı.

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Bugün Kaypakkaya’yı anarken Dersim’de, Zilan’da, Sivas’ta, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve son olarak Soma’da katledilenlerin tarihsel öfkesini kuşanıyor ve hesabını sormak için de demokratik haklar mücadelesini daha da büyüteceğimizi ifade ediyoruz. Bizler tarihi mirasımıza yaslanarak devrimci önderleri yani, Denizleri, Mahirleri, Mazlumları, Kürt özgürlük mücadelesi önünde rehber olan Haki Karer’leri dörtleri ve komünist önder İbrahim Kaypakkayalar şahsında tüm devrim ve komünizm şehitlerini anıyoruz.”

Yürüyüş atılan sloganlarla sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikDenizli’de Kaypakkaya anmasına polis saldırısı
Sonraki İçerikKomünist Önder mezarı başında anıldı