Mersin Üniversitesi’nde polis-ülkücü işbirliğiyle faşist saldırı

Mersin Üniversitesi’nde polis-ülkücü işbirliğiyle faşist saldırı Dün Mersin Üniversitesi’nde “Abdullah Öcalan’a ve siyasi tutsaklara özgürlük” standı açan yurtsever öğrencilere sivil faşistler polis desteğiyle  saldırdı. Faşist saldırı aralarında DGH’lilerin de bulunduğu devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler tarafından püskürtüldü

MERSİN( 07.11.2014) – Mersin Üniversitesi Yenişehir kampüsünde MEÜ Demokratik Özgür Öğrenciler Derneği tarafından Abdullah Öcalan’a ve siyasi tutsaklara özgürlük için açılan imza standına ülkücü faşistler tarafından saldırı düzenlendi.

Yenişehir kampüsünde açılan standa yapılan saldırıda polis-ülkücü faşist işbirliği yine devredeydi.  Saldırı yaşanmadan önce imza standına gelen bir sivil polis ülkücü reisle görüştüğünü ve onları ikna etmeye çalıştığını stantta yer alan öğrencileri koruyacakları iddia ettikten birkaç  saat sonra sivil polislerle faşistlerin görüşmeleri devam etti.  Görüşmelerin ardından kampüs dışından gelen faşist bir güruh bıçaklarla standa saldırdı. Bu esnada polislerin yaptığı tek şey ise saldırıyı izlemek oldu. Bıçaklarla öğrencilere saldıran ülkücü-faşistler tekbirler eşliğinde “Kürtlerin soyunu kurutacağız” tehditleriyle saldırıya devam etti. Saldırıda bir örgenci darp sonucu yaralandı.

Saldırı esnasında Çiftlikköy kampüsünden aralarında DGH’lilerin de bulunduğu devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler gelerek kampüstekilerle birlikte faşist saldırı püskürttü. Yenişehir kampüsünde yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşle birlikte dağıtılan stant öğrenciler tarafından tekrar açıldı. Protesto eylemi sırasında kampüs dışına polis, çevik kuvvet ve TOMA’larla yığınak yaptı.

Öğrenciler “Katil polis üniversiteden defol “ , ” Polis defol, üniversiteler bizimdir “,“Mersin faşizme mezar olacak “, “Faşizme karşı omuz omuza “ sloganlarıyla yapılan saldırıyı teşhir etti.

Önceki İçerikDKH: Kader Ortakaya ölümsüzdür!
Sonraki İçerikKader Ortakaya bugün sonsuzluğa uğurlandı (Yenilendi)