İzmir’de 13 DHF’liye tahliye yok

İzmir’de düzmece iddianamelerle 14 aydır tutuklu yargılanan, 13 Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyesi ve tarafları mahkeme tarafından tahliye edilmedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 26 Şubat tarihine erteledi

İZMİR (09.01.2014) – Ülke genelinde 2012 yılı Kasım ayında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üye ve taraftarlarına yönelik baskınların ardından İzmir’de tutuklanan 13 DHF üye ve taraftarının 3. Duruşması bugün görüldü.  

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 3. duruşma, 13 DHF linin tutuklu yargılanma kararıyla 26 Şubat tarihine ertelendi.

Avukatların yapmış olduğu savunmada şu ifadelere yer verildi: “Gerek mahkeme heyetinden gerekse ülkedeki adalet sisteminden bir beklentimiz yok. Müdafilerin esasen üzerine atılan bu düzmece iddiaları boşa düşürerek fiilen özgürdür. Bunun yanı sıra adalet denilen bu anlayışın bizler açısından hiçbir şeyi ifade etmiyor. Bundan hareketle tahliye talebinde bulunmuyoruz”

‘Sizin adaletinizi tanımıyoruz’

DHF’li tutsaklar ise verdikleri ifadede şunları söyledi: “14 aydır henüz mahkeme heyetinin somut bir suçlamayla karşımızda bulunmamasına rağmen bizleri potansiyel suçlu görmesinin en somut örneği, yaklaşık 14 aylık bir süreden beri düzmece iddialarla tutuklu oluşumuzdur.  Mahkeme heyetinin bir taraf olduğunu biliyoruz, bu vesileyle bir diğer tarafın muhatapları olarak avukatların beyanına katılıyor ve tahliye talebinde bulunmuyoruz”

Ardından Mahkeme başkanı şerh koyarak 13 DHF’linin tutuksuz yargılanma talebine karşın, diğer iki üyenin oy çokluğuyla 13 DHF’linin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Duruşmanın ardından tutuklu aileleri ile DHF üye ve taraftarları adliye çıkışında,“Yaşasın demokratik haklar mücadelemiz” , “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “Devrimci irade teslim alınamaz” sloganlarını attı.

Önceki İçerikAbdullah Kalay için ATK önünde oturma eylemi
Sonraki İçerikDHF ve Hozat Halk Dayanışması adayını açıkladı