Abdullah Kalay için ATK önünde oturma eylemi

Demokratik Haklar Federasyonu, İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde yaptığı eylemle hasta tutsak Abdullah Kalay için oturma eylemi gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (08.01.2014)- Demokrasi ve devrim güçlerinin çok yönlü saldırılara hedef olduğu günümüz koşullarında, mücadelenin bir ayağı olan hapishanelerde devletin baskısı her geçen gün artıyor. Devrimci tutsakların hapishanelerde kalma koşulu olmadığına dair hastane raporları olmasına karşın, Adli Tıp Kurumu bu raporları görmezden gelerek ‘hapishanede kalmalarında sakınca yoktur’ demekle yetiniyor.

Hapishanelerde katledilmek istenen hasta tutsaklara ve yaşanan hak gasplarına dikkat çekmek amacıyla Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Bugün saat 11.00’de Yenibosna’da bulunan İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yapıldı. “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın Abdullah Kalay’a Özgürlük!” pankartının açıldığı eylemde, “Tecride son” , “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük” , “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” , “ Devrimci tutsaklar onurumuzdur”  sloganları atıldı.

“Hasta tutsakların katili Adli Tıptır”           

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Bizler Demokratik Haklar Federasyonu olarak bir kez daha burada Adli Tıpın Hipokrat yeminini ayaklar altına aldığını vurgulamak istiyoruz. İki gün önce ağır hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden ve bundan önce de hayatını kaybeden tutsakların katili Adli Tıptır. Abdullah Kalay da ağır hasta tutsaklardan yalnızca biridir. Hapishanede kalma koşulu olmamasına karşın hapishanede ölüme terk edildi”  

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden alınan raporun okunduğu eylemde Abdullah Kalay için şu maddelere dikkat çekildi: “Sorulduğu üzere cezaevinde kalmasının hasta için hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği” , “Hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezasının ertelenmesinin gerekeceği,  bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatini bildirir rapordur.”  

Hücrem ve Özgürlük Mahkumları adlı marşların söylendiği eylem, yarım saatlik oturma eyleminin ardından eylem sona erdi. 

Önceki İçerikGazi’de DHF üyesinin kaçırılması protesto edildi
Sonraki İçerikİzmir’de 13 DHF’liye tahliye yok