İstanbul’da halk Uğur Kurt için sokaklardaydı

Uğur Kurt’un Okmeydanı’nda polis tarafından katledilmesi başta Okmeydanı olmak üzere Gazi Mahallesi, Kadıköy, Kartal, Nurtepe, İkitelli gibi birçok semtte protesto edildi

İSTANBUL (24.05.2014)-  Önceki gün Okmeydanı’nda Cemevi’nde bir cenazeye katılan Uğur Kurt’un polis tarafından katledilmesi dün akşam saatlerinde başta Okmeydanı olmak üzere birçok semtte protesto edildi.

Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un naaşının gündüz Cemevi’nde düzenlenen törenle memleketine uğrulandıktan sonra akşam saatlerinde de eylemler ve çatışmalar devam etti. Polisin yığınak yaparak abluka altına aldığı mahallede akşam saatlerinde polis saldırıları ve direniş devam etti. Birçok caddeye giriş çıkışların engellendiği mahalle adeta bir açıkhava hapishanesine dönüştürüldü. Polisin saldırılarına rağmen geri çekilmeyen aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci demokratik kurumlar barikatlar kurarak direndi.

Geç saatlerdeyse DHKP-C ve MKP-PHG militanları barikatlar kurarak Molotoflarla polisle çatıştı. Yaşanan çatışmalarda bir kişi ayağına isabet eden gaz fişeğiyle yaralandı. Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

Kadıköy’de Uğur Kurt için eylem

Dün akşam saatlerinde Kadıköy’de biraya gelen yüzlerce kişi “Dün Berkin, bugün Uğur. Diren Okmeydanı Kadıköy seninle” pankartını açarak Altıyol’dan Bahariye Caddesi’ne yürüyüşe geçti. 

“Diren Uğur Kadıköy seninle”, “Katiller halka hesap verecek”, “Berkin’den Uğur’a hesap sormaya”, “Roboskî’den Soma’ya hesap sormaya” sloganlarını atarak çarşı içinde dolaşan kitle tekrar Altıyol’a gelerek burada bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada “Katiller, hesap sorulmasından korkuyorlar. Reyhanlı’da, Roboskî’de, Gezi’de, Soma’da katledenler. Uğur’u vuranlar korkuyorlar. Korksunlar. Bu düzeni başlarına yıkacağız” ifadelerine yer verildi. Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan kitleye polis tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Polis saldırısı sonrasında yaşanan çatışmalarda bazı eylemciler gözaltına alındı.

Gazi Mahallesi’nde eylem

Gazi Mahallesi’nde Uğur Kurt için yapılan eylemdeyse cadde üzerinde bulunan çöp konteynerlerini yola devirerek barikat kurdu ve barikatları ateşe verdi. Polisin kitleye saldırısı sonrasında eylemciler taş ve Molotof kokteylleriyle polise karşı direndi.

Nurtepe’de de akşam 20.00 sıralarında MKP/HKO/PHG militanları Uğur Kurt için havai fişek ve Molotoflarla korsan eylem yaptı. 

 Kartal’daysa  PSAKD Cemevi Kartal Şubesi saat 19.30’da Ahmet Şimşek Koleji’nde toplanıp Bankalar Caddesi’nden meydana yürüdü.

“Kerbala’dan Soma’ya, Soma’dan Okmeydanı’na katliamınız devam ediyor” pankartını taşıyan kitle “Katil devlet hesap verecek!” , “Hırsız katıl AKP!”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak!” sloganlarını atarak Kartal meydana yürüdü. Burada devletin Alevilere yönelik katliam ve asimilasyon politikaları yapılan basın açıklamasıyla teşhir edilerek eylem sonlandırıldı. Uğur Kurt için İkitelli Cemevi önünde de oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF’den Kadıköy ve Şişli mitingine çağrı
Sonraki İçerikUğur Kurt ve Ayhan Yılmaz için sokaklar tutuştu