Uğur Kurt ve Ayhan Yılmaz için sokaklar tutuştu

Okmeydanı’nda polisin açtığı ateş sonucu katledilen Uğur Kurt ile Ayhan Yılmaz için ülke genelinde sokaklara çıkan halk, faşist Türk devletini protesto eden eylemler gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (24.05.2014)-Okmeydanı’nda polis tarafından katledilen Uğur Kurt ile Ayhan Yılmaz için ülke genelinde sokaklara çıkan halk, faşist Türk devletini protesto eden eylemler düzenledi.

ANKARA: Aralarında DHF’nin de yer aldığı devrimci demokratik kitle örgütleri ve Alevi Kültür Dernekleri, Kızılay Güvenpark’ta basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirerek Okmeydanı’nda yaşanan devlet terörünü ve katliamı protesto etti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına yapılan basın açıklamasında, egemen sınıfların yüz yıllardır Alevilere yönelik inkar ve imha politikaları uyguladığı kaydedilerek, AKP hükümeti ile onun güdümündeki polislerin halkı katletmeye devam ettiği belirtildi.

‘Dün evlerimizi işaretleyenler bugün bizi katlediyor’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Soma’da katledilen 301 işçiden, İzmir’in Kınık ilçesi ve Elmalıdere köyünden olanlara, devlet erkânından hiç kimse taziye ziyaretinde bulunmadı. Yüz yıllardır süre gelen devletin ayrımcı politikası kendini göstermiştir.”

Açıklamada devletin ölümde bile coğrafik ve inançsal ayrımcılık gözettiğine dikkat çekilerek işçiler, emekçiler ve ezilenlerin yani tüm halkın tarih boyunca hakkını her zaman aldığı ve hesap sorduğu ifade edildi. Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “Dün evlerimizi işaretleyenler, bizi göçe zorlayanlar, köylerimizi boşaltanlar, bugün de bizi katletmeye devam ediyor. Yıllardır resmi yetkililer aynı yalanı söylüyor. Polis havaya ateş açıyor bahanesiyle devlet katletmeye devam ediyor.”

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi düzenlenerek, Pazar günü yeniden Güvenpark’ta eylem çağrısı yapıldı.

MERSİN: Uğur Kurt’un katledilmesi ile devlet terörünü protesto etmek için bir araya gelen Alevi örgütleri ve siyasi partiler, merkez Yenişehir İlçesi İstemihan Talay Bulvarı’nda bulunan Cemevi önünde bir araya geldi.

Cemevinden Forum AVM’ye doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, “Bir Ölür Bin Doğarız Bizi Öldürmek Kurtuluş Mu?” yazılı pankartı açtı.  

Atıf Yılmaz Meydanı’nda bir araya gelen kitle adına, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi  adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Cemevi bahçesinde akrabasının cenaze töreni için bekleyen Uğur Kurt adlı yurttaşımız, akrep diye tabir edilen araçtan inen bir polis tarafından başından vurularak ağır yaralanmış ve tüm müdahalelere karşın kurtulamamıştır. Devlet terörüne yeter artık. Adaletsizliğe, vicdansızlığa, cemevlerimize saldırılara, ölümler üzerindeki ayrımcılığa yeter artık”

Polisle kitleye tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı

Eylem sırasında yapılan konuşmaların ardından, AKP Yenişehir İlçe binasına yürüyüş düzenlendi. İlçe binasının yaklaşık 100 metre önünde polis barikatıyla karşılaşan eylemciler ile polis arasında kısa süren bir gerginlik yaşandı. Barikatın 30 metre geriye çekilmesinin ardından Alevi Kültür Dernekleri adına basın açıklaması düzenlendi. Açıklamanın ardından kitle dağıldı. 

Diğer grup ise sloganlar atarak eylemi sürdürdü. Polis kitleye tazyikli su ve plastik mermilerle saldırırken, kitle polise karşı barikatlar kurarak taş ve havai fişeklerle direndi. Bir süre devam eden çatışmalar sırasında Dev-Lis üyesi bir öğrenci, atılan plastik mermiyle yaralandı.Saldırılarının ardından ara sokaklara giren polis birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: Harun Nebi Yıldız, Cihan Değirmencioğlu, Barış Şenlik, Nazım Cem Kurmuş, Hasan Mert Tuer, Ozan Mert Bal, Sertaç Akyar.

HATAY: Dün gece Uğur Kurt’un katledilmesinin protesto edildiği eylemler sırasında başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. Armutlu Mehmet Yeloğlu Köprüsü’nde bir araya gelerek yürüyüşe geçen yüzlerce kişiye, polis kimyasal içerik taşıyan tazyikli suyla saldırdı.

Armutlu Mahallesi Semt Pazarı ve Armutla BP civarında devam eden çatışmalarda kitle yollara barikatlar kurarak ateş yaktı.  Polisin biber gazı, tazyikli suyla yaptığı saldırı devam ederken, kitle polise havai fişekler, taşlar ve Molotofkokteylleriyle karşılık verdi. Eylemler sırasında polisin attığı plastik mermi, AKADER üyesi Mustafa Kemal Ersöz’ün gözüne isabet etti. Yaralanan Ersöz, hastaneye kaldırıldı.

ESKİŞEHİR: Tepebaşı Emniyet Müdürlüğü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Uğur Kurt’un katledilmesini protesto eden bir eylem gerçekleştirdi.

Kitle “Katil polis hesap verecek” sloganıyla oturma eylemi yaptı. Emniyet Müdürlüğü’nün merdivenlerinde yapılan basın açıklamasında, Soma’da madencilerin katledilmesi, Gezi’de katledilen direnişçiler ile Uğur Kurt’un katledilmesinden devletin sorumlu olduğu belirtildi.

Eylemin ardından Espark önüne yürüyen kitle, eylemi sonlandırdı.

ZONGULDAK: DGH faliyetçilerinin de aralarında olduğu üniversite öğrencileri ve Demokratik Alevi Birliği, 23 Mayıs günü saat 16:30’da Uğur Kurt’un polis tarafından katledilmesini protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Bülent Ecevit Üniversitesi Yemekhanesi önünde bir araya gelen kitle, okulun üst binasına doğru toplu çıkış yaptı.

Yapılan basın açıklamasında, 22 Mayıs’ta İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan’a adalet talebiyle eylem düzenleyen lise öğrencilerine polis tarafından saldırı düzenlendiği ifade edildi. Polisin halkın üzerine ateş açması sonucu Okmeydanı Cemevi’nde bulunan Uğur Kurt’un polis kurşunuyla başından ağır yaralanarak kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybettiği açıklandı. Son süreçte siyasal iktidarın işçilere, Alevilere, devrimci, demokrat ve yurtseverlere karşı düşmanlığını açıkça gösterdiğinin belirtildiği basın açıklamasında,  ”Roboski, Reyhanlı, Gezi ve Soma’daki cinayetlerle, artan kadın ve işçi cinayetleri bu düşmanlığın en açık örnekleridir.” denildi.

‘Uğur Kurt’u katleden polisler açığa çıkarılmalıdır’

Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “Uğur Kurt’u vuran polisler ve daha önce yaşanan yaralamalar ve cinayetlerin talimatını veren yetkililer bir an önce tespit edilmeli, olay yerindeki deliller muhafaza edilmeli, sorumlular derhal ortaya çıkarılıp cezalandırılmalıdır.

Biz Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencileri ve Demokratik Alevi Birliği olarak olayın takipçisi olacağımızı söylüyor ve mücadelemize devam edeceğimizi bildiriyoruz.”

Yapılan eylem sırasında kitle, “Uğur Kurt’un katili AKP’nin polisi” , “Katil devlet hesap verecek” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam.”

KOCAELİ: Okmeydanı’nda polis tarafından katledilen Uğur Kurt, yapılan eylemle anıldı. 
Cumhuriyet Parkı’nda bir araya gelen kitle, “Katil polis hesap verecek” , “Uğur’un katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla İnsan Hakları Parkı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Uğur Kurt’un polis tarafından katledildiği belirtilerek sokaklarda mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Bu illerin yanı sıra Antalya başta olmak üzere çok sayıda ilde protesto eylemleri düzenlendi. 

Önceki İçerikİstanbul’da halk Uğur Kurt için sokaklardaydı
Sonraki İçerikErdoğan’dan polislere ‘daha fazla katledin’ talimatı