İstanbul’da DHF’ye yönelik polis baskınları (Yenilendi)

 

 Bugün sabah saat 05:00 sularında Demokraktik Haklar Federasyonu (DHF) İstanbul örgütlülüğüne yönelik yapılan ev baskınlarında 20’nin üzerinde DHF’li gözaltına alındı. Gözaltılara Berkin Elvan ve 1 Mayıs eylemlerine katılmak gerekçe gösteriliyor

HABER MERKEZİ (27.05.2015)- Her türlü hak arama mücadelesini baskı ve şiddet yöntemleriyle bastırmak isteyen faşist devlet yine iş başında. Bu sabah saatlerinde Berkin Elvan ve 1 Mayıs eylemlerine katıldıkları gerekçe gösterilerek 20’nin üzerinde DHF’li evleri basılarak gözaltına alındı.

Okmeydanı, Gazi Mahallesi, Dudullu, Sarıgazi ve Nurtepe’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şöyle:  Çağlar Fakir, Sinan Candan, Erdem Taş, Erdal Sönmez,Özge Günacan, Cihan Soyaktaş, Çağla Göçebe, Halil İbrahim Şeker, Kadir Çelik, Sinem Yaşar, Özgür Han Memiş, Fırat Önal ve Akın Odabaş.

Başlatılan soruşturma kapsamında gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Serdar Kaya’yı ‘aramak’ için Halkın Günlüğü çalışanlarının evini basan polis Halkın Günlüğü Gazetesi ve DHF-HDP ittifakı İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş’a ait bilgisayar, kamera ve disklere el koydu. Edinilen bilgilere göre evlerine baskın düzenlenerek arananlar listesi içerisinde DHF üyeleri Soner Gündüz ve Helin Felekoğlu, sanatçı Şenol Akdağ da bulunuyor.

Aileler ve DHF’liler gözaltına alınarak Vatan Siyasi Şube’ye götürülen DHF’liler için Vatan Siyasi Şube’nin önünde bekleyişini sürdürürken DHF üyesi Volkan Can araması olduğu öne sürülerek gözaltına alındı.

Saat 11:03 Edindiğimiz bilgilere göre polis bu sabah Sarıgazi’de bulunan Yüzfikir Kültür Merkezi’ne baskın düzenledi

Saat 11:05 Alibeyköy’den Eren Sayılgan isimli bir DHF’li de gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı onsekiz.

Saat 11.45 Gözaltı sayıları artıyor. Taylan Erdoğan isimli DHF üyesi Kocaeli’de gözaltına alındı.

Saat 12.30 Saat ilerledikçe arananlar listesi de kabarıyor. Ali Yıldız ve Ceylan Çağır’ında gözaltı listesinde olduğu ancak yapılan aramalarda bulunamadığı öğrenildi.

Saat 12.55 Daha önce polis tarafından tehdit ve taciz edilen Mert Hasret Çalışkan’ın da gözaltı listesinde olduğu ancak polis tarafından bulunamadığı bilgisi edinildi.

Saat 13.30 Sarıgazi’den soyadlarını öğrenemediğimiz Umut ve Zeynel isimli iki kişinin daha gözaltında olduğu öğrenildi. 

Saat 13.32 HDP heyeti de Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek bekleyişe geçtiler. Avukatlar baskınların detaylarını öğrenmek için şu an emniyet ile görüşme yapıyor.

Saat 13.35 DHF üyesi İsa Yalçın’ın Sarıgazi’de bulunan evi sabah saatlerinde basıldı. Ancak Yalçın evinde olmadığı için gözaltına alınamadığı ve aramanmasının devam ettiği öğrenildi

Saat 15.10 Gözaltına alınan isimlerin içerisinde Umut Deniz Şen, Orhan Kılıç ve Zeynel Şengül’de var. Toplam 22 kişi gözaltında. Dosyaya gizlilik kararının getirildiği öğrenildi. avukatlar gözaltına alınanların büyük çoğunluğu ile görüşmüş durumda. Avukatların görüşüne göre polis 4 günlük gözaltı süresini kullanacak.

Saat 14.45 Gözaltına alınan 22 kişinin sorgusu sürerken, Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyiş devam ediyor. HDP İstanbul 1. bölge milletvekili adayı Erdal Ataş, DHF’liler ve HDP heyetinin sabah saatlerinden bu yana Emniyetin önünde ki bekleyişi sürüyor.

Saat 17.05 Avukatlar gözaltına alınan 22 kişinin tamamıyla görüştü. Gözaltıların durumunun iyi olduğu ve morallerinin yüksek olduğu aktarımı yapıldı. Avukatlar, gözaltına alınan DHF üye ve taraftarlarının aileleriyle de gözaltı süreciyle ilgili bilgi aktarımında bulundu. Aileler saat 19.30’da Taksim’de yapılacak olan protestoya hep birlikte katılacaklar.

 

Önceki İçerikMetal işçilerinin direnişi kararlılıkla devam ediyor
Sonraki İçerik‘Çabalarınız nafile; mücadelemiz mutlaka bir gün zaferle taçlanacaktır’