Halk dört bir yandan Taksim Meydanı’nı zorluyor

Dün Gezi Parkı’na saldırılarını protesto eden kitleler, bugün Taksim Meydanı’na giden cadde ve sokaklarda polisle çatışırken, çok sayıda kişi de yaralandı. Çatışmalar devam ediyor

HABER MERKEZİ (16.06.2013)- Taksim Gezi Parkı’na dün gece yapılan saldırıların ardından gece boyunca devam eden çatışmalar bugün de Taksim Meydanı’na giden cadde ve ara sokaklarda devam ediyor.

Saat 17.00:

Kurtuluş’ta başına gaz bombası gelen kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Olay yerine ambulans girişine izin verilmediği için yaralı gencin durumu ciddiyetini koruyor.

Polis Karaköy ile Tünel etrafında toplanan kitleye saldırıyor. Polis tünelden çıkan herkesi gözaltına alıyor.

Halaskargazi’nin Şişli Camii tarafında binlerce kişi toplandı. Binlerce kişi Taksim’e yürümeye çalışırken, polisin Osmanbey metrosu önünde barikat kurarak kitleye saldırdığı haberleri alınıyor.

Nurtepe’de saatlerce polisle çatışan kitle, AKP mitingine giden araçları engellemeye çalıştı. Çatışmalar Güzeltepe’ye yayıldı. Polisin attığı gazlar mahalleyi sardı. Polis saldırıları sürüyor.

Karaköy Tünel arasında bir araya gelen kitle, yolu trafiğe kapatan kitle “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla direnişini sürdürüyor. Polis saldırılarına karşın kitle direnişe devam ediyor.

Polis saldırısı sonucu Osmanbey tarafındaki kitle ikiye ayrıldı. Bir grup Şişli, diğer grup ise Nişantaşı tarafına çekildi.

Saat 18.00:

Sıraselviler Caddesi’nde toplanan kitle, sloganlar atıp halaylar çekerek bekleyişini sürdürüyor. Alman Hastanesi önünde barikatlar kuran kitle, “Bu daha başlangıç mücadele devam ediyor” sloganlarıyla direnişine devam ediyor. Caddeye “Babalar günün kutlu olsun Tayyipçiğim” yazan pankart asıldı. Sıraselviler Caddesi’nde bulunan kitleye saldıran polis, gaz bombalarının yanı sıra, plastik mermiler de kullandı. Kitle İHD’nin bulunduğu sokağa çekildi.

Sıraselviler Caddesi’nde toplanan binlerce kişi taşıdıkları malzemelerle barikatları güçlendiriyor. İstiklal Caddesi’nin Asmalımescid tarafında polisle kitle arasında çatışmalar sürerken, 4 gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin üzerinde sarı basın kartı olmadığı için gözaltına alındıkları öğrenildi.

Halaskargazi’de toplanan direnişçilere polis, Harbiye ve Mecidiyeköy yönünden saldırdı. Saldırılara jandarma TOMA’ları da katılıyor. Çevik kuvvet polislerinin sokakta gördüğü herkesi gözaltına aldığı bilgisi alındı. Halaskargazi ile Şişli tarafından çatışmalar yoğun olarak sürüyor. Polisin attığı yoğun gaz bombası ve plastik mermilere karşı kitle barikatlar kurarak direnişini devam ettiriyor. Ara sokaklarda çatışan kitle, polis saldırılarını püskürtüyor. Halaskargazi Caddesi üzerinde gaz bombası yüzüne isabet eden DHF taraftarı Uğur adlı kişi Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı. DHF taraftarının ameliyat edildiği öğrenildi. 

Polisin attığı gaz bombası Osmanbey metrosunda Murat Çahan adlı gencin gözüne isabet etti. Çahan taksiyle Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı.

Cevahir AVM önünde binlerce kişi toplandı. Meydanda çok sayıda sivil polisin olması dikkati çekiyor.  

Saat 19.00:

Polis İstiklal Caddesi’nde kitleye iki taraftan yoğun gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırıyor. Halk cadde üzerinde bulunan dükkanlara sığınırken, saldırıda bir kişi gaz fişeğinin karnına gelmesi nedeniyle yaralandı. Osmanbey metrosunda barikatlar kuruldu. DİSK’in bulunduğu Hürriyet Caddesi polis ablukasında bulunuyor.

Önceki İçerikOkmeydanı’nda çatışmalar sürüyor (Yenileniyor)
Sonraki İçerikİstanbul ve Ankara’da Gezi gözaltıları (Yenileniyor)