İnternete sansür eylemine polis saldırısı

Sayfalar Ortak Platformu’nun çağrısıyla internet sansürüne karşı Taksim Meydanı’nda bir araya gelen kitleye meydanın girişinde polis saldırırken çatışmalar saatlerce devam etti

İSTANBUL (09.02.2014)- Sayfalar Ortak Platformu’nun çağrısıyla internet sansürüne karşı saat 19.00’da Taksim Meydanı girişinde toplanan kitleye polis saldırdı.

Polisin TOMA’yla sıktığı tazyikli suya karşı kitle, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. TOMA’nın yoğun tazyikli su sıkmasına karşın geri çekilmeyen kitle, kararlı bir direniş sergileyerek TOMA’nın hareket alanını daralttı. TOMA’ya yardıma başka bir TOMA gelirken, kitle geri adım atmayarak polisle çatışmaya devam etti.

Ara sokaklarda çatışmalar sürdü

Polis  kitleye gaz bombası ve plastik mermiyle saldırırken, mermilerden çok sayıda kişi ile birlikte gazetemiz muhabiri de yaralandı. 

Polisin artan saldırısı üzerine kitle Mis Sokak, Büyükparmakkapı Sokak, İmam Adnan Sokak ve İstiklal Caddesi üzerindeki ara sokaklara çekilerek barikatlar kurdu. Kitle kurduğu barikatları ateşe vererek polisle çatışmaya devam etti. Polis Nevizade Sokak’ta restoranlarda oturanlara da plastik mermi sıktı. Restoranlarda oturanların tepki göstermesi üzerine polis geri çekildi. Polisin hedef gözeterek attığı gaz bombasından, yine çok sayıda kişi kafasından ve çeşitli yerlerinden yaralandı. Polis saldırı sırasında birçok kişiyi de gözaltına aldı.

Kitle üzerinde boğulma etkisi yaratan gaz sıkıldı

Polis Emek Sineması önünde toplanan kitleye de, plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Mis Sokak ve İmam Adnan Sokak’ta bulunan kitleye, Akrep ve çevik kuvvet polisleriyle saldırı gerçekleştirilirken, kitle Galatasaray Lisesi çevresine çekildi. Galatasaray Lisesi civarında TOMA’dan kitle üzerinde boğulma etkisi yaratan kimyasal içerikli su sıkıldı. TOMA’nın sıktığı tazyikli suyla bir kişi yaralandı. Kitle polise taş ve şişelerle direnirken, polisin plastik mermi ile gaz bombalı saldırısı devam etti. Kitle Odakule ve çevresine çekildi.

Eyleme çok sayıda devrimci-demokratik kurum katılırken, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üye ve taraftarları barikatlardaki direnişte yerini aldı.

Kitle ile polis arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.

Önceki İçerikİnternet sansürüne karşı alanlarda buluşalım
Sonraki İçerikDersim halkı kazanacak