Dersim halkı kazanacak

Dersim halkı “Söz, yetki, karar Dersim halkına” şiarıyla Dersim’de yaşanan toplumsal sorunları tartışmak ve çözüm üretmek için, Dersim Demokratik Halk Dayanışması çatısı altında bir araya geldi

HABER MERKEZİ (09.02.2014)- “Söz, yetki, karar Dersim halkına” şiarıyla Dersim Demokratik Halk Dayanışması, dün saat 15.00’de Seyduna Türkü Evi’nde toplantı düzenledi. Toplantıda sine vizyon gösteriminin ardından; Dersim Belediye Başkan Adayı Ali Tacer, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) temsilcilerinin çağrısıyla, devrim, komünizm ve Gezi Ayaklanması’nda şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından 2009 yerel seçimlerinde DDHD’nin adayı Murat Kur, Belediye Meclis Üyesi Ali Mükan ve DDHD üyeleri Evrim Konak, Mustafa Aytaç ve tüm tutsak düşen devrimciler selamlandı. 

Dersim Halkı DDHD etrafında kenetlenmelidir

Toplantıda söz alan DDHD sözcüsü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:DDHD 2009’dan bu yana gelişerek ve güçlenerek büyümeye devam ediyor. DDHD programı altında bir araya gelen bizler Dersim halkı için ‘Söz yetki karar Dersim halkına’ diyoruz. DDHD’nin yaratmış olduğu devrimci kültüre selam olsun”

Ardından söz alan DDHD Dersim Belediye Başkan Adayı Ali Tacer konuşmasında şunları söyledi. “Bizler bu halkın bir emekçisi ve bir çocuğu olarak; halkımızın demokrasi mücadelesinde, yerel iktidarlaşma çabamızda göstermiş olduğumuz çaba Dersim halkının şahsında somutlaşacak ve biz Dersim halkının takdirine şahit olacaktır. Esas amacımızın dostlarımıza karşı hiçbir şekilde karalamayacak, ezmeyecek ve dostlarımızı seçim çalışmalarında güçsüz duruma düşürmeyeceğiz. Dersim’de bir demokrasi gücünü geliştireceksek tüm devrimci güçlerin ortak birliğiyle geliştireceğiz. Esas olarak halkın gücüne ve demokrasi geleneğine sahip çıkmak bizim görevimizdir.”

‘Devrimci belediye başkan adaylarına başarılar diliyorum’

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çok zorlu süreç bizleri bekliyor. Ben isterdim ki BDP, EMEP ve HDP’li dostlarımız da bu toplantıya katılıp konuşmalarını yapsınlar ancak görüyorum ki aramızda yoklar. Bizler Kerbela’da,1915,1937-38, Vartinik’te, Mercanlarda, Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da, bedeller ödedik. Dersim’i var eden de bu bedellerdir. Ben şimdiden devrimci belediye başkan adaylarına başarılar diliyorum.”

Ovacık Belediye Başkan Adayı M. Fatih Maçoğlu ise konuşmasında şunları söyledi: “DDHD Dersim’de bir tarih yazacak, bizler açısından dönüm noktasıdır. Dersim iki demokrasi kuvvetinin seçime girdiği bir il olmuştur. Dersim halkına güveniyoruz. Çünkü Dersim’de tekrar demokrasi kuvvetleri kazanacak.”

Hozat Belediye Başkan Adayı Kahraman Kılıç da konuşmasında, “Dostlar biliyoruz ki tarihimiz yüz yıllardır devam ediyor ve devam edecek de. Ülkemizdeki mücadele komünist sistemin geliştiği Mustafa Suphilerden, İbrahim Kaypakkaya’ya kadar devam etti ve bugün de devam ediyor. Dersim onurumuzdur, Dersimi yaşatmak bizim görevimizdir. Kadınlar, gençler, öğrenciler, köylüler ve emekçilerle el ele vererek yolumuza geçmişte olduğu gibi bugün de devam edeceğiz” dedi.  

DHF temsilcisi konuştu

DHF temsilcisi ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Haziran direnişçileri Gezi’nin yarattığı siyasal birliktelik ve yarına dair çözüm gücü Dersim’in bağrında büyütülmüş bir isyandır.

İttifak tartışmaları Dersim halkının tercihidir. Bu tercih hiçbir siyasetin dar grupçu çıkarlarına heba edilemez. Edilmedi de.

DDHD işte bu tercihin ürünü olarak doğmuştur ve her geçen gün bağrında yeni filizler açarak büyüyor. BDP’nin son görüşme çağrısına verilen cevap da bu zemindedir.

Her iki güç kazanacağına emin bir şekilde hareket ediyor. Birlik zemini ise daha güçlü kazanmanın adımıydı. DDHD tarafından BDP’ye şu öneri götürüldü. ‘Eğer birlik Dersim’in geleceğine yön verecekse dayatma yapmadan yeni bir adayla yola devam edelim.’ Ancak BDP’li dostlarımız bunu mümkün olmayacağını belirterek bir nevi ittifak tartışmalarının bitmesine vesile oldu.

İttifak masasının kazandığı şudur. Dersim’in geleceğine dair tartışmalarda demokrasi güçlerinin birlik ısrarında daha güçlü durmasıdır ve bu geleceğe umutla bakmamızı sağlamıştır.

BDP ve DDHD karşılıklı olarak birbirlerine teşekkür ederek ittifak tartışmalarını sonuçlandırmıştır.”

Toplantı yapılan açıklamaların ardından sona erdi.

Yönetilen birey ya da topluluk istemiyoruz, bizler artık kendi kendimizi ve Dersim’i yönetmek istiyoruz

Gazetemize açıklama yapan DDHD sözcüsü şunları dile getirdi:

“Biz kendimize hep şu soruyu soruyoruz. Dersim Demokratik Halk Dayanışması olarak neyi başardık?   

Dayanışma: Yerel yönetimler üzerinden gerici yaklaşımlarla sürdürülen ‘Koltuk savaşı’ ve ‘Benim adamım olsun’ siyasetinden Dersim halkını kurtaracak irade olmuştur. 

Yönetilen birey ya da topluluk istemiyoruz. Bizler artık kendi kendimizi ve Dersim’i yönetmek istiyoruz talebinin somut karşılığı olmuştur.

Dayanışma sürdürülebilir kalıcı demokratik yöntemlerle şeffaf yönetim şeklinin ete kemiğe bürünmesini sağlamıştır.

Dayanışma tüm demokrasi güçlerine bir kentin bağrında biriktirdiği sorunlarına uygun çözüm metotlarını sunmuştur.

Dersim Demokratik Halk Dayanışması halka karşın çözüm perspektifimden uzaklaşmış tüm geri yaklaşımlar karşısında ileriyi doğru birlikteliği temsil eden büyük bir adımdır.

Dayanışma kendini yaratan koşulların farkındadır. Dayanışma halkın bütün yönetim kademelerinde söz sahibi olduğu bir kent gerçekliğine ulaşmanın yolunu herkese göstermiştir.

İddialıyız. Çünkü gerçekçiyiz ve devrimciyiz. Dersim Belediyesi üzerinden bunu bütün şehirlere bütün ülkeye tüm dünyaya göstereceğiz.

Bir kentin halk tarafından nasıl yönetilebileceğini ağalara, beylere ve gerici düzen partilerine göstereceğiz. Ve onları ayakkabı kutularının içerisine hapsederek Dersim’den uzaklaştıracağız.

Çünkü Dersim bağrında özgürlüğü, demokrasiyi ve insanı büyütüyor.”

 

 

Önceki İçerikİnternete sansür eylemine polis saldırısı
Sonraki İçerikReyhanlı Katliamı’nın duruşması basından gizlendi