Hoffmann doğduğu yerde son yolculuğuna uğurlandı

Rojava’nın Cizîre kantonuna bağlı Til Temir kasabasında IŞİD’e karşı savaşırken 7 Mart 2015’te ölümsüzleşen MLKP’li savaşçı İvana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), doğum yeri ve mücadeleye katıldığı yer olan Almanya’nın Duisburg kentinde binlerin katıldığın anma yürüyüşüyle son yolculuğuna uğurlandı

ALMANYA (16.03.2015) – Avrupa Kürt Kadın Hareketi ve Sosyalist Kadınlar Birliği tarafından organize edilen yürüyüş ve anmaya, PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Almanya Marksist Leninist Partisi- MLPD, MKP, TKP/ML ve NAV-DEM’in de aralarında olduğu binlerce kişi katıldı.

Amtsgericht Hamborn binası önünde toplanan binlerce kişinin Almanca, Kürtçe ve Türkçe attığı sloganlarla başlayan yürüyüş öncesi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) Courage, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi, Yeni Demokrat Kadın, Kervan (Karawane) ve Süryani Kadınlar gibi kadın örgütü temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda, Rojava’nın direniş sesini Avrupa‘ya taşıyan Ivana’nın, enternasyonal direnişçi bir kadın komutan olarak IŞİD’e karşı yürüttüğü özgürlük mücadelesi selamlanarak, onun enternasyonal zincirin önemli bir halkası olduğu ve bu anlamda ezilen dünya halklarına bir umut olduğu ifade edildi.

“Direnişin adı, İvana Hoffmann“

Konuşmaların ardından Nazi ordularına karşı savaşarak ölümsüzleşen Sovyet askerlerinin bulunduğu mezarlığa doğru “Direnişin adı, İvana Hoffmann“, “İvana yoldaş ölümsüzdür“, sloganları ve marşlar eşliğinde yürüyüşe geçildi. Saygı duruşuyla başlayan törende ilk olarak MLKP Komünist Kadın Örgütü adına konuşma yapıldı. KKÖ temsilcisi konuşmasında İvana yoldaşın, LGBTİ bir yoldaş olarak cins bilincini en üst seviyede kuşanmış, erkek egemen kapitalist sisteme ve her türlü erkek gericiliğine ve şiddetine karşı, toplumsal cinsiyetçiliğe karşı mücadele ettiğini, kadın komutanlaşmasına bir örnek olduğunu, bölgesel ve dünya kadın devriminin başarısı için Rojava’nın savunulmasına yönelik çağrı üzerine Rojava’ya gittiğini belirterek,  İvana ve tüm şehitlerinin bıraktığı mirası bayraklaştırmaya devam edileceğini ifade etti.

“MLKP şehitlerine verdiği devrim sözünü kendini yeniden üreterek veriyor.“ diyen temsilci, MLKP’nin 5. Kongresi ve Komünist Kadın Örgütü’nün kuruluşunu da selamladı.

Komünist Gençlik Örgütü (KGÖ) adına konuşan temsilci ise, İvana Hoffmann’ın kişisel sınırlarını aşıp, halklar arasına çekilen sınırları parçaladığını belirterek,  sadece Rojava devriminin değil, Almanya’daki devrimci hareketin de bir parçası olduğunu, bu anlamda kendisinin bu toprakların devrimci geleneğine yeniden hayat verdiğini belirtti.

Mezarlık alanında yapılan anmada PYD Eş Genel Başkanı Salih Muslim, HDP Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ yaptıkları konuşmalarda, Ivana Hoffmann, Serkan Tosun ve Suphi Nejat Ağırnaslı gibi devrimcilerin Rojava’ya devrim ile dayanışmak için gitmediklerini, onların da bu mücadelenin sahibi olduğunu ve Ivana’lar oldukça Rojava’nın kazanacağını ifade ettiler. Törende, Rojava’daki Enternasyonal Tugayların gönderdiği mesaj okundu, Defnin ardından Ivana Hoffmann’ın yoldaşları mezarı başında devrim andı içerek, marşlar söylediler.

 

Önceki İçerik‘1 Mayıs Mahallesi direniş alanıdır’
Sonraki İçerikADKH: ‘Kadınlar Zirveleri Zaptediyor!’