ADKH: ‘Kadınlar Zirveleri Zaptediyor!’

İsviçre’nin Basel kantonunda Avrupa Demokratik Kadın Hareketi “Kadınlar Zirverleri Zaptediyor” şiarıyla etkinlik düzenledi

İSVİÇRE (17.03.2015) – İsviçre’nin Basel kantonunda 14 Mart Cumartesi günü Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin, “Kadınlar Zirveleri Zaptediyor” şiarıyla düzenlediği etkinlik gerçekleştirildi. Avusturya İnnsbruck bölgesinden gelip gecede sahne alan Armağan Uludağ ve İstanbul YÇKM bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Alamor’da gecede yerlerini aldı.

Özgürleşmek İçin Örgütlü Mücadeleye!

ADKH’nin “Kadınlar Zirveleri Zaptediyor!” şiarıyla düzenlemiş olduğu etkinlik sunumunda “Fabrikalarda, iş cinayetlerinde katledilen, töre-namus kıskacında yaşam hakkı elinden alınan, savaşlarda meta gibi alınıp satılan, güncel olmasından kaynaklı özelde Ezidî kadınları genelde tüm insanlık olmak üzere soykırım yaşatılan, devlet terörü sonucu yaşamını yitiren ve son olarak da geçtiğimiz günlerde insanı insanlığından utandıracak biçimde vahşice katledilen Özgecan Aslan; devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitiren bütün militan kadınlar için hepinizi 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyoruz.” sözleriyle saygı duruşu yapılarak başladı. Kadın mücadelesini ve direnişini konu alan sinevizyon gösterimiyle devam eden etkinlik programında ADKH temsilcisi etkinliğe katılanları selamlayarak konuşmasına başladı. ADKH temsilcisi konuşmasında: “Kadının tüm ezilmiş ve katledilmiş tarihine bakıldığında kadının kendisini ezen, yok sayan sistemlere karşı yarattığı mücadelelere tanıklık ediyoruz. Kadınlar yaşadıklarının bir kader olmadığını görüp, itirazlarını ve öfkelerini örgütlü güce dönüştürdükçe kendi kurtuluş bayrağını ellerine alırlar. Bu bilinçle sokakları, barikatları ve dağları kendilerine mesken eylediler” vurgusunu yaparak özgürleşmek için örgütlenmenin önemini belirterek konuşmasını sonlandırdı. ADKH adına yapılan konuşmanın ardından, Tiyatro Lavinia’nın Grup Alamor’un eşliğinde gerçekleştirdiği şiir dinletisi ilgiyle izlendi. İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu’nun ve Weil am Rhein Alevi Derneği adına geceye iletilen kurumların mesajları okundu.

Grup Alamor ezgileriyle Basel’de!

Avusturya İnnsbruck bölgesinden gelip gecede sahne alan Armağan Uludağ ve İstanbul YÇKM bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Alamor ezgileriyle geceye rengini verdi. ADKH’nin gecede açtığı stantta, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin, “Yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı bir biriyle yarışsın” perspektifiyle devrimci sanat ve kültür alanında ilk sayısıyla okuyucuyla buluşan “Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi” büyük bir ilgiyle karşılandı. ADKH’nin örgütlemiş olduğu gece, son olarak sahneye çıkan Grup Alamor’un ezgileriyle, halaylarla sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikHoffmann doğduğu yerde son yolculuğuna uğurlandı
Sonraki İçerik1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı son buldu