‘1 Mayıs Mahallesi direniş alanıdır’

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’un da bulunduğu 15 Mart Platformu’nun çağrısıyla 15 Mart 1 Mayıs Mahallesi Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı

İSTANBUL (15.03.2015)- Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’n da olduğu 15 Mart Platformu’nun çağrısıyla 12 Mart Gazi Katliamı’nın ardından gerçekleşen 15 Mart 1 Mayıs Mahallesi Katliamı’nda hayatını kaybeden devrimciler anıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)’nde verilen yemeğin ardından “20. Yılda 12 Mart Gazi 1 Mayıs Mahallesi Şehitlerini Unutmadık Unutmayacağız” pankartıyla Cennet Düğün Salonu önünde bir araya gelen kitle, 30 Ağustos Kız Teknik ve Meslek Lisesi önüne yürüdü.

Kitle sık sık “Katil devlet hesap verecek” , “Anaların öfkesi katilleri boğacak” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından devrim-komünizm şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 MLKP milisleri “Ayaklanmalar İzinde Şan Olsun 5. Kongreye” pankartını açarak kitleyi selamladı.

“1 Mayıs şehitleri halkın belleğine kazındı”

Saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasında, AKP iktidarı tarafından çıkarılmak istenen “İç Güvenlik Yasası”ıyla katliamların artacağı belirtildi. Gazi Mahallesi’nde katliamlar yaşanırken 1 Mayıs Mahallesi gibi emekçi semtlerinde buna kayıtsız kalmayarak sokakları direniş alanına çevirdiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Faşistler 1 Mayıs Mahallesi’ni, 1977 2 Eylül’ünden, faşizmin tüm baskı ve katliamlarına rağmen boyun eğmeme geleneğini çok iyi tanıyorlardı. Kabaran devrimci öfkenin kendisine pahalıya patlayacağını çok iyi biliyordu. 15 Mart 1995 tarihinde bu öfkeyi geriletmek düşüncesi ile şuan bulunduğumuz bu alanda kitleyi tarayarak beş yoldaşımızı şehit etti. İsmihan Yüksel, Genco Demir, Hakan Çabuk, İsmailBaltacı ve Hasan Pugan’ın kanları ile 1 Mayıs Mahallesi halkının hafızasına kazındınlar.”

Önceki İçerikOrtadoğulu gençler Amed’de buluştu
Sonraki İçerikHoffmann doğduğu yerde son yolculuğuna uğurlandı