Hamburg ve Berlin’de MKP 3. Kongresi’nin tanıtım toplantıları yapıldı

Hamburg ve Berlin’de MKP 3. Kongresi’nin tanıtım toplantıları düzenlenirken, kongre gündemlerine dair bilgiler dinleyicilere aktarıldı

HAMBURG (27.01.2014)- Hamburg ve Berlin’de MKP 3. Kongre tanıtım toplantıları düzenlendi. Toplantılar kongrenin genel gündemleri üzerine tertip komitesi adına yapılan yaklaşık 1 saatlik sunumla başladı. Sunumda dünyada ve ülkemizdeki güncel gelişmelerin yanı sıra, emperyalist-kapitalist sistemin geldiği boyut, sosyo-ekonomik yapı tahlili, devrimin niteliği ve stratejisi, geçmiş sosyalizm deneyimlerinin öğretileri ve gelecek toplum projesi gibi temel konulara dair bilgiler verildi.

3. Kongre’de hangi konuların değerlendirildiği aktarıldı

Bu konulara bağlı olarak MKP programının hayata geçirilmesinde askeri stratejisinin nasıl şekilleneceği, belirlenen çizgi doğrultusunda nasıl bir örgütsel strateji ve taktik izleneceği, öncünün sınıfın ve halkın birliğinin somutta nasıl ele alınacağı, neo liberal tasfiyeci reformist tehlikeye karşı parti örgütlerinin nasıl inşa edileceği, MKP’nin dayandığı miras ve tarih anlayışı, program, tüzük, önderlik, hapishaneler, gençlik, çevre, yerel yönetimler, cins sorunu, kültür sanat, ulusal sorun, azınlıklar ve ezilen inançlar meselesi, Gezi Ayaklanması ve öğrenilmesi gereken dersleri, uluslararası komünist hareketin, MKP’nin, Türkiye Kuzey Kürdistan devrimci hareketinin somut durumu ve problemlerine dair önemli noktalarda geniş bir sunum gerçekleştirildi.

Çeşitli kurum temsilcileri söz aldı

Sunumun ardından dinleyicilere söz verildi. Kurumlar adına söz alan TKİP temsilcisi, 3. Kongre’nin sosyo ekonomik yapı değerlendirmesindeki gerçekliğe dikkat çekerek bu gerçekliğe göre MKP’nin kendisini şekillendirmesi noktasında vurgu yaparken, 3. Kongre’yi selamladı. Söz alan TKP/ML temsilcisi ise bazı meselelerin eklektik olduğunu söyleyerek kongreyi selamladı.

Konferansa katılanlar söz alarak genel sunumla ilgili fikirlerini belirtti. Katılımcıların olumlu değerlendirdiği tanıtım toplantısı sorulan sorulara verilen cevaplarla sona erdi.

 

 

Önceki İçerikErzurum’da sivil faşistler DGH faaliyetçisine saldırdı
Sonraki İçerikDHF:Gerici faşist saldırılara geçit yok