DHF:Gerici faşist saldırılara geçit yok

Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) Erzurum’da biri DGH faaliyetçisi iki ünivesitelinin faşistler tarafından saldırıya uğramasını  Sarıgazi’de gerçekeştirdiği bir yürüyüşle protesto etti

HABER MERKEZİ (28.01.2014) – Geçtiğimiz günlerde Marmara ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde okuyan, biri DGH faaliyetçisi olmak üzere iki kişiye sivil faşist bir grup satır ve sopalarla saldırarak yaralamış ve bunun üzerine iki kişi hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

Yaşanan faşist saldırıları protesto etmek amacıyla Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve bileşeni Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) Sarıgazi’de bir yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 19.30’ da Demokrasi Caddesi’nde başlayan yürüyüşte “Gerici faşist saldırılara geçit vermeyeceğiz” pankartı açıldı. “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “YÖK- polis- medya bu abluka dağıtılacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eyleme Partizan, ESP, AKA-DER, BDP, Halkevleri ve Halk Cephesi destek verdi.

Saldırıları örgütlü gücümüzle boşa düşüreceğiz

Yapılan basın açıklamasında toplumun en dinamik ve örgütlenmeye en açık mevzisinin gençlik olduğu ve bundan dolayı gençliğin liselerde, üniversitelerde çeşitli saldırılar ve baskılara maruz bırakılarak,  devletin devrimci mücadeleyi sekteye uğratılmak istediği vurgulandı.

 Basın açıklamasının devamında şunlar ifade edildi: “ Kısa bir süre önce Zeytinburnun’da DHF üye ve taraftarlarının önü ekip aracıyla kesilerek sivil polisler tarafından tehditlerde bulunulmuştur. Yine geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daki üye ve taraftarlarımız aranarak polisler tarafından taciz edilmiştir. Geçtiğimiz haftalarda ise Gazi Mahallesi’nde Demokratik Haklar Derneği üyemiz kimlik sorma bahanesiyle zorla araca bindirilerek kaçırılmış ve Gazi Barajı’nda şiddete maruz kalmıştır. Faşist baskıların yoğun olarak yaşandığı Erzurum’da ise Serdal Özmen ve Orhan Öner isimli iki arkadaşımız bıçaklı, sopalı saldırıya uğramıştır. Tarihten aldığımız güçle biliyoruz ki hiçbir faşist saldırı bizi yolumuzdan alıkoyamayacaktır. Dün olduğu gibi bugünde devam eden saldırılar yarında olacaktır ve mücadele bayrağını göndere çektiğimiz her an saldırının boyutu artacaktır. Tüm bu saldırıları boşa çıkarmanın tek yöntemi ise örgütlü bir halkın örgütlü gücüdür.”

Basın açıklaması sonrasında eylem atılan sloganlarla son buldu.  

 

Önceki İçerikHamburg ve Berlin’de MKP 3. Kongresi’nin tanıtım toplantıları yapıldı
Sonraki İçerikDGH Avcılar üyesi polis tarafından tehdit edildi