‘Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara’

Dersim Demokratik Kadın Hareketi (DDKH), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde “Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara” şiarıyla Dersim’de binlerce kadınla alanları doldurdu

DERSİM (09.03.2014)-Dersim Demokratik Kadın Hareketi (DDKH), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde “Gezi’den, Rojava’ya kadınlar iktidara” şiarıyla bütün kadınlar cinsel, sınıfsal ve ulusal sömürüye karşı 8 Mart’ı alanlarda karşıladı.

Saat 12.00’de Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle “8 Mart kızıldır kızıl kalacak” , “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları eşliğinde Okullar Caddesi’nden Kışla Meydanı’na yürüdü.  Kışla Meydanı’ndan tekrar Sanat Sokağı’na dönülerek 8 Mart etkinliği başlatıldı. Saygı duruşunun ardından, kadın mücadelesine vurgu yapan konuşmalar yapıldı.

AKP iktidarı döneminde kadın katliamlarında artış var

Demokratik Kadın Hareketi adına yapılan basın açıklamasında, fabrikaya kapatılarak katledilen kadınların mücadelesine dikkat çekilerek işçi kadınların günümüzde de güvencesiz ve esnek çalışma koşulları içerisinde sömürüye tabi tutuldukları ifade edildi. AKP iktidarı döneminde erkek egemen sistemin baskılarının giderek arttığına dikkat çekilen basın açıklamasında, kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının arttığına vurgu yapıldı.  

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Emperyalist-kapitalist gerici dünyada egemenler, kadını emek, beden ve kimlik sömürüsüyle toplumsal konumuyla, cinsel kimliği ve yönelimiyle, sınıfsal, etnik konumu üzerinden parçalayıp boyutlandırarak evden fabrikaya okuldan atölyeye kadının köleleşmesini ipotek altına almaya çalışıyor. Bugün Ortadoğu halkları üzerinde oynanan kanlı savaş imha inkar politikalarıyla, savaş ganimeti gözüyle, din kisvesi adı altında gecelik nikahla, haksız savaşlarda kadını yok etmeye, katletmeye devam ediyor. Geçmişten bugüne mücadele ve örgütlenme aydınlığı ve mirasıyla kadınlar bu saldırıları, görünmez kılınmak istenen her saldırıyı örgütlü mücadele ve örgütlü bilinçle reddetmeye halkların kurtuluşu yolunda iktidar programını inşa etmeye devam ediyor.

Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara!

Tarihimizi yaratan Clara Zetkinlerden, Rosa Lüksemburglardan, Alexander Kollantailerden, Barbaralardan, Bernalardan, Beşlerden, Sakine Cansızlardan ve ismini sayamadığımız mücadelede yitirdiğimiz nicelerinden aldığımız bilinçle bugün Haziran Ayaklanması’yla barikatlarda öncüleşen kadınlar, Rojava’da savaşan kadınlar, kadının kurtuluş mücadelesinde, iktidarlaşma yolunda örgütlü mücadeleyle önderleşiyor! 8 Mart sınıf bilincimizi kuşanıp özgürlük yürüyüşünde yerimizi daha da sağlamlaştırmanın zamanıdır! 8 Mart dünya halklarına azgınca saldıran emperyalist düzene karşı kavgayı büyütmenin zamanıdır! İkinci sınıf olarak görülmemizin karşısında bilinçli, kararlı ve cüretkâr mücadelemizi örgütlemenin günüdür 8 Mart!8 Mart’ın kızıllığı bugün sömürüye karşı her yerde emperyalizme-kapitalizme, şovenizme, işsizliğe, yoksulluğa, cinsel ayrımcılığa, cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye, tacize ve tecavüze karşı mücadelemizi haykıralım!”

Grup Munzur ve Grup Alamor sahne aldı

Etkinlik sırasında Dersim Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Tacar 8 Mart’ın önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Tutsaklardan gelen mektupların okunmasının ardından, Dersim Kültür Derneği bünyesinde faaliyet yürüten Tiyatro Umut sahne aldı.

Grup Ala Mor ezgileriyle devam eden etkinlik son olarak Grup Munzur’un sahneye çıkmasıyla hep birlikte çekilen halaylar ve sloganlarla sona erdi.

8 Mart eyleminin videosunun linki şöyle:  http://www.youtube.com/watch?v=sPEsY3QrG0s

 

 

Önceki İçerikSarıgazi’de kitlesel 8 Mart coşkusu
Sonraki İçerikBerkin için umutlu bekleyiş sürüyor