Berkin için umutlu bekleyiş sürüyor

Halkın Hukuk Bürosu avukatı Evrim Deniz Karatana, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 267 gündür direnen Berkin Elvan’ın sağlık durumuna dair bilgiler vererek hayati riskinin yüksek olduğunu açıkladı

HABER MERKEZİ (09.03.2014)- Halkın Hukuk Bürosu avukatı Evrim Deniz Karatana, 267 gündür direnen Berkin Elvan’ın sağlık durumuna dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu sabah itibarıyla 16 kiloya düştüğü ifade edilen Berkin’in, akciğerinde hava deliği oluştuğu ve iç organlarında hasarın büyüdüğü belirtildi. 

‘Elvan ailesiyle dayanışmayı yükseltelim’

Karatana, halkı da Elvan ailesiyle dayanışmayı yükseltmek için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çağırdı.   

Açıklamada Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmek istenmesine karşı başlayan eylemlerin ülke geneline yayılarak iktidara, yoksulluğa, yolsuzluğa ve faşizme karşı birikmiş bir öfke sonucu ayaklanmaya dönüştüğü ifade edildi.

Açıklamada Berkin Elvan’ın Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken kafasına hedef gözetilerek atılan gaz bombası sonucu ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Berkin 45 kilodan 16 kiloya düştü

Berkin Elvan’ın sağlık durumuna dair açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “6 Mart gecesi epilepsi krizi geçiren Berkin’in durumu ağırlaştı. 7 Mart günü ise kalbi durdu. Tıbbi müdahalenin ardından yaklaşık 15 dakika sonra kalbi yeniden ama makineye bağlı olarak çalıştırıldı.

9 Mart sabah saatlerinde ise akciğerinde hava deliği oluştuğu bilgisi alındı. Beyin fonksiyonlarının çalışmasının giderek zorlaştığı ve iç organlarında da bu nedenle hasarın büyüdüğü bilinmektedir.

Vurulduğunda 45 kilo olan Berkin, şu anda 16 kilodur. Vücut direnci giderek azalmaktadır ve beyin fonksiyonlarının çok alt seviyede çalışıyor olması sebebiyle iç organlarında da zarar giderek büyümektedir. An itibarıyla Berkin, hayatını yaşam destek ünitesine bağlı olarak sürdürmektedir.

Berkin, tıpkı halk ayaklanmasında faşizme karşı direnen halkımız gibi 267 gün boyunca direndi, direniyor. Umut hiç bitmez. Hele ki umut, uykusunda 15 yaşına giren Berkin’imizin hayata tekrar tutunabilmesi isteğine dairse hiç eksilmez.

Ancak bu süreç boyunca aileyi bir gün bile yalnız bırakmayan halkımıza Berkin’in sağlık durumundaki son gelişmeleri açıklamak sorumluluğumuzdur. Özetle belirtilmelidir ki Berkin’in durumu giderek ağırlaşmakta olup hayati risk çok yüksektir.

Berkin’i ve ailesini bir gün bile yalnız bırakmayan halkımızı, Berkin’i vuranlardan, onları koruyup kollayanlardan hesap sormak ve aileyle dayanışmak için Okmeydanı Hastanesi önüne çağırıyoruz.”

 

Önceki İçerik‘Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara’
Sonraki İçerikHozat’ta 8 Mart alanlarda karşılandı