Sarıgazi’de kitlesel 8 Mart coşkusu

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne Sarıgazi’de gerçekleştirdiği kitlesel yürüyüşle coşkulu bir şekilde karşıladı

HABER MERKEZİ (08.03.2014)- Bugün saat 17.30’da Vatan İlköğretim Okulu önünde “Gezi’den Rojava’ya Kadınlar İktidara”, “Dün Kızıldı Yarın da Kızıl Olacak” pankartları arkasında toplanan kadınlar,  sloganlarla Demokrasi Caddesi’nden Sarıgazi Meydanı’na yürüdü.

Ellerinde “Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son”, “Kadınlar göğün yarısıdır”, “Savaşan kadınlar özgürleşen kadınlar” yazılı dövizler taşıyan kitle, “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınlar saflara hesap sormaya”, “Kadın erkek el ele sosyalist devrime”, “Kadınız haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü karşıladı.

Newyork’ta katledilen kadınlar yaşıyor

Coşkulu bir şekilde Sarıgazi Meydanı’nda toplanan DKH’li kadınlar adına basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında 8 Mart’ın tarihsel sürecine dikkat çekilerek, 157 yıl önce New York’ta katledilen kadınların mücadelesinin yaşatılmasının önemine vurgu yapıldı.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Emperyalist kapitalist gerici dünyada egemenler, kadını emek, beden ve kimlik sömürüsüyle, toplumsal konumuyla, cinsel kimliği ve yönelimiyle, sınıfsal etnik konumu üzerinden parçalayıp boyutlandırarak evden fabrikaya, okuldan atölyeye kadının köleleşmesini ipotek altına almaya çalışıyor. Bugün Ortadoğu halkları üzerinde oynanan kanlı savaş imha inkar politikalarıyla, savaş ganimeti gözüyle, din kisvesi adı altında, gecelik nikahla haksız savaşlarla kadını yok etmeye, katletmeye devam ediyor. Geçmişten bugüne mücadele ve örgütlenme aydınlığı ve mirasıyla kadınlar bu saldırıları, görünmez kılınmak istenen her saldırıyı örgütlü mücadele ve örgütlü bilinçle reddetmeye ve halkların kurtuluşu yolunda iktidar programını inşa etmeye devam ediyor.

Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara

Tarihimizi yaratan Clara Zetkinlerden, Rosa Lüksemburglardan, Aleksandra Kollantaylardan Barbaralardan, Bernalardan, Beşlerden, Sakine Cansızlardan ve ismini sayamadığımız mücadelede yitirdiğimiz nicelerinden aldığımız bilinçle bugün Haziran Ayaklanması’yla barikatlarda öncüleşen kadınlar Rojava’da savaşan kadınlar, kadının kurtuluş mücadelesinde, iktidarlaşma yolunda örgütlü mücadeleyle önderleşiyor! 8 Mart sınıf bilincimizi kuşanıp özgürlük yürüyüşünde yerimizi daha da sağlamlaştırmanın zamanıdır! 8 Mart dünya halklarına azgınca saldıran emperyalist düzene karşı kavgayı büyütmenin zamanıdır! İkinci sınıf olarak görülmemizin karşısında bilinçli, kararlı ve cüretkâr mücadelemizi örgütlemenin günüdür 8 Mart! 8 Mart’ın kızıllığıyla Demokratik Kadın Hareketi saflarında eyleme, sokağa, özgürleşmeye! Emperyalizme-kapitalizme, şovenizme ve her türden gericiliğe karşı alanlara!”

Basın açıklamasının ardından kitle sağanak yağışa karşın halaylarla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

Önceki İçerikPARTİ KAVRAYIŞIMIZI DERİNLEŞTİRELİM VE GÜÇLENDİRELİM
Sonraki İçerik‘Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara’