Gazi’de kitlesel piknikle Kaypakkaya anması

Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) Gazi Mahallesi’nde 12 Mayıs’ta bir piknik yaparak, işkencede katledilişinin 40. Yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinliği düzenlerken, devrimci tutsaklarla dayanışma çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (13.05.2013)- Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) Gazi Mahallesi’nde yaptığı piknikte düzenlediği etkinlikle komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı andı. Kurulan sahnenin arkasına üzerinde İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafının bulunduğu “İbrahim Kaypakkaya’yı anmak onurdur” yazılı pankartla, “İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz” pankartı asıldı. “40. Ölümsüzlük yıl dönümünde Tasfiyeciliğe kilit, Bilime usta, Direnişe bilinç, Kavgada Önder İbrahim Kaypakkaya” şiarıyla düzenlenen piknikte, açılış sırasında “Birazdan yoldaşlarım gelecek” şiiri okundu. Yeni Demokrasi Mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşu sırasında kavga şiirleri okundu.

YDAB adına yapılan açılış konuşmasında 41 yıl önce ekilen tohumun mimarı Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. Yılında Kaypakkaya’nın fikirlerinin engellenemediği belirtilerek onun fikirlerinin giderek kitleler içerisinde daha da güçlendiğine dikkat çekildi.  

‘O 72 Nisan Güneşi’dir’

71 devrimci çıkışı sürecinde  ülkedeki ve dünyadaki siyasi durum üzerinden Kaypakkaya’nın fikirlerini nasıl geliştirdiğinin anlatıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“O artık 72 Nisan Güneşi’dir. PDA’nın Mao Zedung çizgisinin savunmacılığının sahteliğini açığa çıkaran ve ortak PDA’ya meydan okuyan gerçek bir Maoisttir. O Kemalizm’in hunharca katlettiği TKP’nin ilk kurucusu Mustafa Suphi’den devraldığı mirası sahiplenmesini bilmiş bir komünisttir.

 O dünya devrim tarihini inceleyen ve araştıran sınıfların tahlilinden yola çıkarak hangi devrim tipinin, hangi sınıflarla, hangi araçlarla yapılacağına kafa yoran genç bir komünisttir…”

Açıklamada ayrıca, “Tarihimize sahip çıkalım. Bu tarih dolu dolu bir tarihtir. Bu MLM bilimiyle, işçi ve emekçilerin emeğiyle güçlenen bir tarihtir” denildi. Şehitlerin yasının tutulmaması gerektiğinin belirtildiği konuşmada, tasfiyeciliğe karşı mücadelenin her alanda yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

‘Köklerimize sarılarak mücadeleyi büyütüyoruz’

Düzenlenen etkinlik için MKP Dava Tutsakları tarafından gönderilen mesaj okundu. Mesajda faşist Türk devletinin saldırılarına inat mücadelenin güçlenerek yoluna devam ettiği ifade edilerek, “Yoldaşlar, içinde bulunduğumuz koşulların ağırlığına ve zorluğuna bakıldığında bizi bekleyen görev ve sorumluluğun her zamankinden daha ağır olduğunu görmeliyiz. Sarsılmadan, sendelemeden sürece yanıt olabilmek için her bakımdan kendisini yeniden ve yeniden örgütleyen, ileri taşıyan, değişen ve değiştiren bir bilinç berraklığını kuşanmayı elzem kılıyor. İvedilikle her yoldaş köklerimize sıkı sıkıya sarılarak, MLM ideolojisi ve biliminin rehberliğinde doğru bilimsel dersler çıkararak dünü bugüne ve bugünü yarına taşımaya odaklanmalıdır” denildi.

Şiir dinletisinin yapıldığı etkinlikte, davul zurna eşliğinde yapılan YÇKM Halk Oyunları ekibinin gösterimi ilgiyle izlendi.

Ardından Sabahat Babayiğit sahneye çıkarak Zazaca ve Türkçe ezgilerini seslendirdi. Komünist önder Cüneyt Kahraman’ın sanata ve sanatçıya dair görüşlerinin anlatıldığı etkinlikte, Grup İklim sahneye çıkarak ezgilerini kitleyle paylaştı. Halayların çekilerek coşkunun doruğa ulaştığı etkinlikte, Yeni Demokrasi Dava Tutsaklarından tahliye olan Mahrumi Haydaroğlu da bir konuşma yaparak hapishanelerde bulunan devrimci tutsaklarla dayanışma çağrısı yaptı.

‘Gülmek, bir halk gülüyorsa güzeldir’

Yeni Demokrasi Mücadelesinde şehit düşen ve hapishanelerde tutulan tutsak ailelerine anneler günü nedeniyle, hapishanede kalan Yeni Demokrasi Dava Tutsakları tarafından hazırlanan zarflar dağıtıldı. İçerisinde hapishanelerde bulunan tutsaklarla dayanışma için tutsakların adreslerinin bulunduğu zarfların bulunduğu hediyeler dağıtıldı. Mesajda şu ifadeler yer alıyor: “Merhaba Sevgili… ‘Gülmek, bir halk gülüyorsa güzeldir’ diyor şair. Biz de gülmenin güzelliğini yaşayacağımız barış ve kardeşlik günlerinin özlemi ve umuduyla hepinizi sımsıcak kucaklıyor kor yüreğinizden öpüyoruz. Piknik davetiyeniz kapımızı çaldı ve bizlerle buluştu. Bizlere de düşen ufak bir hediyeyle yüreklerimizi yanınıza göndermek oldu… Dirençle kalın”

Grup Munzur öncülüğünde kurulan YÇKM Müzik Topluluğu sahneye çıkarak kavga türkülerini seslendirirken, yaklaşık iki yüz kişiden oluşan kitlenin halaylarla coşkulu bir şekilde ezgilere eşlik etmesi görülmeye değerdi. Grubun seslendirdiği ezgiler ilgi büyüktü.

Pikniğe katılan Şenol Akdağ da sahneye çıkarak kavga türkülerini seslendirirken, kitlesel ve coşkulu geçen piknikte, Kardelen Yayımcılık ile YDAB birliği stant açarak tutsaklar tarafından yapılan resimleri halka sundu.

Etkinlikte son olarak Grup İklim, YÇKM Müzik Topluluğu ve Şenol Akdağ sahneye çıkarak hep bir ağızdan “Mayıs” marşını söylerken, kitlenin coşkusu doruğa ulaştı.

 

 

 

 

Önceki İçerikAntakya’da patlama: 40 kişi hayatını kaybetti
Sonraki İçerikSınıf Teorisi ve Partizan’dan 40. Yıl Çağrısı