Sınıf Teorisi ve Partizan’dan 40. Yıl Çağrısı

Sınıf Teorisi ve Partizan katledilişinin 40. Yıl dönümünde yurtdışında yapılacak Kaypakkaya anmalarına katılım çağrısı yaptı. Bu yazıyı öneminden dolayı yayınlıyoruz

HABER MERKEZİ (13.05.2013)- Sınıf Teorisi ve Partizan “40. Ölümsüzlük Yıl dönümünde Kaypakkaya Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Ediyor!” başlıklı bir açıklama yayınlayarak yurtdışında yapılacak Kaypakkaya anmalarına katılım çağrısı yaptı. Bu açıklamayı öneminden dolayı yayınlıyoruz.

“Yeni bir dünya mümkün yoldaşlar, dostlar;

Bize vaaz edilenin tersine, içinde yaşadığımız bu kapitalist sistem, insanlığın büyük çoğunluğunun canını teninden ızdıraplı bir kanama gibi ayıran – ya da anlık bir darbeyle heba eden- bu hayat biçimi ne mümkün olan en iyi dünyayı temsil ediyor – ne de mümkün olan yeganeyi..

Asırlar ve bin yıllar boyunca günlük yaşamın seyrini, insanlığın büyük çoğunluğunun ruhen ve bedenen cendereye mahkum etmiş, çekilmez ızdırap, katlanılmaz aşağılanma, şiddet ve yıkım, kör cehaletin ve batıl inançların kara pençesi altında ezmiş olması, bu açı çeken insanlığın suçu değildir – ne de var olmayan tanrının ya da tanrıların “iradesi” veya değişmez ve değiştirilemez “insan tabiatı”nın sonucudur.

Sömürücü ekonomik ve sosyal ilişkiler, kadınların sistematik olarak erkeklerin hakimiyeti altında yaşamaları, insanlık toplumunun çelişkili çıkarları temelinde farklı sınıflara ayrılması, insanlar arasında daima var olmamıştır.

Bütün bunlar, insanlık toplumunun, sömürenlerin ve ezenlerin hakimiyetinde bugüne kadar gelişmesinin ifadesi ve sonucudur. Ama tam da bu gelişmenin kendisi insanlığı, ne bugüne dek yaşanmış olanın, ne de hiç de böyle olması gerekmediği bir noktaya getirmiş bulunuyor.

İbrahim Kaypakkaya bu noktaya gelmiş olmanın bilinciyle genç bir komünist olarak, tarihin sahnesine fırlayarak, kendi emsallerini geride bırakarak, dünya devriminin kızıl bayrağını doruklara çekerek sistemle radikal kopuşu gerçekleştirme cüretinin adıdır.

Tüm bundan ötürüdür ki, İbrahim Kaypakkaya’nın temsil ettiği güzergah, bu köhnemiş dünyanın ızdırap ve köleliğine son verecek yeni dünyanın hayalini ve ruhunu temsil etmektedir.

Ölümünün 40. yılında düşman, O’nun adını dillerinden devrimci kitlelere azgınca saldırmakta, annesinin O’nun mezarını ziyaret etmesiyle suça teşvikten yargılanmaktadır.

Tüm bu sebepler yeterlidir, yerimizden silkinip, caddelere fırlayarak, düşmana karşı yeniden saf tutarak, güçlerimizi yeni bir üst boyuta taşımaya muktedir olduğumuzu gösterecek bilince ve tarihi tecrübeye sahibiz.

Bu bilinç ve inançla 18 Mayıs`ta İbrahim Kaypakkaya`yı anmak düzenleyeceğimiz yürüyüş ve etkinliklere tüm halkımızı katılmaya çağırıyoruz.”

SINIF TEORİSİ – PARTİZAN

Destekleyenler: Atılım – Devrimci Proletarya (Y. Dünya)

ANASAYFA

 

Önceki İçerikGazi’de kitlesel piknikle Kaypakkaya anması
Sonraki İçerikİbrahim Kaypakkaya’yı anıyor ve sahipleniyoruz!