Gazi’de Suruç şehitlerini on binler uğurladı (Foto-Haber)

Suruç’ta yaşanan bombalı saldırıda ölümsüzleşen Cemil Yıldız, Duygu Tuna ve İsmet Şeker, Gazi Mahallesi’nde on binlerin katılımıyla sonsuzluğa uğurlandılar

HABER MERKEZİ (23.07.2015) – Urfa’nın Suruç ilçesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik gerçekleşen bombalı saldırıda ölümsüzleşenler sonsuzluğa uğurlanmaya devam ediyor. AKP destekli IŞİD’in saldırısında ölümsüzleşen ESP üyesi Cemil Yıldız, HDP Maltepe İlçe Eş Başkanı Duygu Tuna ve İsmet Şeker’in cenazeleri İstanbul Gazi Mahallesi’nde defnedildi.

Gazi Mahallesi’nde saat 17.00’de eski karakolda başlayan yürüyüşe on binlerce insan katıldı. Kitle eski karakoldan Gazi Cemevine geldiğinde cenazeler Cemevinden alınarak omuzlarda taşındı. Yürüyüş sırasında sık sık; “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”, “Şehit namırın”, “Biji PKK, yaşasın MLKP” sloganları atıldı. Duygu Tuna’nın cenazesi kadınlar tarafından taşındı.

Yürüyüşe ayrıca HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Pervin Buldan, Sezai Temelli, Erdal Ataş ve Ertuğrul Kürkçü ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

Gazi Mahallesi’nde bulunan tüm esnaflarda cenaze dolayısıyla kepenk kapattılar. Yürüyüşte ESP, SGDF, DHF, Halk Cephesi, BDSP, PDD, EÖC gibi birçok devrimci, demokratik kurumda yer aldı.

Kitle Gazi Mezarlığına giriş yaptığı sırada ise MLKP milisleri kitleyi karşıladı. “Hesabınızı sormak boynumuzun borcudur” yazılı pankart açan milisler, mezar başında ant içtiler.

‘Yoldaşlarımızın yaktığı ateşi büyüteceğiz’

Mezar başında ise ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, SGDF üyesi Özgür Bedel, SYKP İl Başkanı Mehmet Yüce, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’ta konuşma yaptılar. Bedel konuşmasında; “Vereceğimiz mücadele ile yoldaşlarımızın yaktığı ateşi büyüteceğiz. Onların ışığını daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Ulusoy ise konuşmasında; “Bu saldırı, sadece gençlerin değil, annelerin, babaların, herkesin katıldığı onur ve eşitlik mücadelesine yapıldı. Ancak halkların birleşik devrimci mücadelesi asla geriye düşmeyecek. Birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz. AKP diktatörlüğüne karşı her alanda mücadele etmek boynumuzun borcudur.” ifadelerine yer verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise konuşmasında; “Yapılan saldırı sadece Suruç’a yönelik değil tüm Ortadoğu’ya ve dünya halklarına dönük yapıldı. Irkçı, faşist, ayrımcı kesimler yaratılarak halklar birbirine düşürülmek isteniyor. Kobanê’ye giderek daha güzel ve daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak isteyen insanlara yönelik katliamlarla mücadelemiz engellenmeye çalışılıyor. Ama biz biliyoruz ki engelleme çabaları nafile, ölümsüzleşenlerin yolunda eşit,özgür ve adil bir dünya yaratmak için onların mücadelesini daha da büyüteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından cenaze töreni sona ererken, Gazi Cemevi’nde yemek verildi.

Önceki İçerikFehmi Altınbilek’in cezalandırılması ve silahlı eylem kavrayışı üzerine!
Sonraki İçerikMevcut devrimcilik algımız kesinlikle değişmelidir