‘Faşizmin komplo ve baskılarını boşa düşüreceğiz’

DHF üye ve taraftarları, dün Gazi Mahallesi’nde gerçekleştirdiği yürüyüşle Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne yapılan polis baskınını protesto etti

İSTANBUL (11.09.2014)-10 Eylül gecesi Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne baskın düzenleyen özel harekat polisleri uzun namlulu silahlarla kapıları kırarak sözde bir ihbar üzerine arama gerçekleştirmiş ve derneğe saldırıldığını duyup gelen 3 DHF üyesini de gözaltına almıştı. Gözaltı sırasında da işkenceye maruz kalan DHF üyeleri sözde parmak izi alma bahanesiyle fiziki şiddete maruz kaldı.

Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne yapılan baskını ve gözaltıları protesto etmek amacıyla Demokratik Haklar Federasyonu Gazi örgütlülüğü dün akşam bir yürüyüş düzenledi. Gazi DHD önünde başlayan yürüyüşte “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart taşındı. Eylem sırasında “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında halka ajitasyon çeken DHF faaliyetçileri, devletin faşist komplolarının sökmeyeceğini belirterek örgütlü güçle baskıların ve saldırıların boşa düşürüleceğini ifade etti.

Gazi Cemevi önünde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde gerçekleşen işçi katliamlarına, ülkemizde var olan çeteleşmeye, yozlaşmaya göz yuman faşist egemenler söz konusu halkın haklı mücadelesini savunan devrimciler olduğunda var oluş amacının ne olduğunu bir kez daha layığı ile gözler önüne sermiştir.

Biz onları büyük kapitalistlerin inşaatlarında karın tokluğuna çalışırken katledilen işçilerin katillerinin bekçiliğini yapmalarından biliyoruz.Biz onları mahallelerimizdeki gençlerimizi sokak başlarında zehirleyen uyuşturucu tüccarlarına sessiz kalarak ve onları kollamalarından biliyoruz. Bizler onları en küçük hak arama mücadelesine azgınca saldırılarından biliyoruz. Biz onları Haziran Ayaklanması’nda Taksim Gezi  Parkı Direnişi’nde çevresine, doğasına ve yaşamına sahip çıkan halk üzerinde terör estirmelerinden tanıyoruz.

Bir kez daha haykırıyoruz ki; DHF ülkemiz ezilen-emekçilerinin fiili meşru, demokratik mücadelesinin haklı bir mevzisidir. Hiçbir baskı ve komplo bizi bu haklı mücadelemizden alıkoyamaz.”

 Eyleme HDP, Halkevleri, Partizan, Mücadele Birliği, Halk Cephesi, Kaldıraç, ESP, BDSP, EMEP gibi devrimci demokratik kurumlarda destek verdi. Basın açıklaması sloganlarla son buldu.

 

Önceki İçerikGazi DHF’den gözaltılara ilişkin açıklama
Sonraki İçerikAskerler köylülere saldırdı