Askerler köylülere saldırdı

Amed’e bağlı Lice ilçesinde köylülerin yaptığı Kürtçe eğitim vermek için yapılan okulu askerlerin yıkmak istemesi üzerine köylülerle askerler arasında çatışma çıktı

HABER MERKEZİ (11.09.2014)- Amed’in Lice ilçesinde köylüler tarafından Kürtçe eğitim vermek için yapılan okulu askerler yıkmak için harekete geçti.

Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yıkılmasına karar verilen okula, askerler saldırı hazırlığı yaptı.

Sabahın erken saatlerinde özel harekat timlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda asker, 30 zırhlı araçla konvoylar halinde Kerwas Köyü’ne gelerek, köyü abluka altına aldı. Köylüler okulun yıkılmasını önlemek için köyün girişinde toplandı.

Anadilde eğitimin demokratik haktır

Köylülerin askerlerin köye girmesini engellemek isterken askerler köylülere saldırdı. Köylülerle askerler arasında çatışma çıkarken, yaklaşık yarım saat süren çatışmanın ardından askerler Ortaç Köyü’ne çekildi. Köylüler okulun çevresinde toplanarak bekleyişini sürdürdü. 

Direnişin içerisinde yer alan Recep Aslan, anadilde eğitimin demokratik hak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim de dilimiz var biz de insanız. Bir halkın varlığı diliyle olur. Dili yoksa o halk da yoktur.”

Saldırıların olduğu saatlerde köye giriş-çıkış yollarının tamamı askerler tarafından kapatılırken, geçişlerede izin verilmedi.

 

 

 

 

 

Önceki İçerik‘Faşizmin komplo ve baskılarını boşa düşüreceğiz’
Sonraki İçerikElazığ’da Grup Munzur coşkusu