Faşist T.C. ordusu Rojava sınırında iki çobanı vurdu

Faşist T.C. ordusu, Rojava sınırında kendi topraklarında hayvan otlatan iki çobana ateş açarak bacaklarından vurdu 

HABER MERKEZİ (17.09.2014)- Rojava sınırında hayvanlarını otlatan iki çoban faşist T.C. ordusuna mensup askerler tarafından açılan ateş sonucu bacaklarından vuruldu.

Askerlerin saldırısı 15 Eylül akşamı saat 23.30 sıralarında Efrîn’in Reco nahiyesine bağlı Şadiye ovasında yaşandı. Hayvanlarını otlatan Sorkê Köyü’nden Haydar Osman (15) ile Konreş Köyü’nden Celal Muhammed (23) adlı çobanlar askerler tarafından yaylım ateşine tutuldu.

ANF’nin yaptığı habere göre, Osman ve Muhammed, hayvan otlatma sırasını kendilerinden sonra gelen çobanlara devrederek evlerine dönerken, askerlerin saldırısına uğradı. Her iki çoban da bacağından yaralanırken, Efrîn’deki Avrin Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

‘Burası bizim topraklarımızdır her yıl geldiğimiz yerdir’

Muhammed yaşanan saldırıyı şöyle aktardı: “Geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Hayvancılık yaptığımız için de nerede güzel bir otlak ve mera var biliyoruz. Askerlerin bizi vurduğu Şadiye ovasını kendimi bildim bileli hayvanlarımızı otlatmak için kullanıyoruz. Bu yıl yine bizim alanda otlar kuruyunca, buradaki otlakta hayvanlarımızı otlatmak için geldik. Askerler burayı terk etmemiz için üzerimize gelecek şekilde defalarca ateş etti. Hayvanlarımızı alıp gitmemizi istiyorlar. Ama burası bizim topraklarımız ve her yıl geldiğimiz bir yerdir. Belki askerler bilmez ama komutanları çok iyi biliyor. Bu akşam yine hava kararana kadar hayvanlarımızı otlattık.

Hava kararınca askerler bizi vurur diye hayvanlarımızı hava aydınlanıncaya kadar yatacakları ağıla götürdük. Otlatma görevi bizden devir almak için gelen kardeşime teslim ettim. Bir çay yapıp içtik. Sonra arkadaşımla evlerimize gitmek için sürünün yanından ayrıldık. Sürüden biraz uzaklaşınca bizi yaylım ateşine tuttular. Radyolardan dinliyoruz çetelerin sınırlardan geçtiğini, onlara sınırlardan silah götürüldüğünü, askerlerin buna sesi çıkarmadığını. Topraklarımıza saldırmak için gelen çetelere seslerini çıkarmıyorlar. Ama bizim gibi fukara insanları toprakları üzerinde vuruyorlar.”

Haydar Osman doğrudan hedef alındıklarını söyledi

Yaklaşık beş aydır bölgede hayvanlarını otlattıklarını belirten Haydar Osman, sınıra yaklaştıkları sırada üzerilerine doğru ateş açıldığını ancak bu kez sınırdan uzak durmalarına karşın, doğrudan hedef alındıklarını kaydetti.

Osman, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada hayvan otlattıkları yerde kendilerinden başka çobanlar olduğunu da belirterek şunları söyledi: “Eskiden insanlarımız için ‘Sınırı geçerken vurduk’ diyorlardı. Peki şimdi buna ne diyecekler? Bizi topraklarımızın içinde hayvanlarımızı otlatırken Aktepe Karakolu askerleri vurdu.”    

Haydar Osman ve Celal Muhammed ile birlikte son on gün içinde Şera ile Reco nahiyelerine bağlı köylerden Kuzey Kürdistan’a geçmek isterken askerler tarafından vurulan Rojavalı sayısı 7’ye yükseldi. Bunlardan biri hayatını kaybederken, birinin de kolu koptu.

 

Önceki İçerikMKP: Partimizden ayrılan gruba siyasi mücadele yaşamında başarılar diliyoruz!
Sonraki İçerik9. Sarıgazi Halk Festivali’ni sahiplenme çağrısı