9. Sarıgazi Halk Festivali’ni sahiplenme çağrısı

9. Sarıgazi Halk Festivali, son gününde yaşanan polis saldırısı nedeniyle tamamlanamazken, Festival Tertip Komitesi, polis saldırısını protesto etmek için festivalin finalini yeniden yapma kararı aldığını belirterek halka festivali sahiplenme çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (17.09.2014)- DHF, Partizan,ESP, HDP, Aka-Der, Halkevleri ve Mücadele Birliği’nin düzenlediği ve çok sayıda devrimci demokratik kurumun destek verdiği festivalin son günü olan 14 Eylül’de, polis kitleye silahlarla saldırmış ve festival tamamlanamamıştı.    

14 Eylül’de önce Sancak Park AVM’nin önünden Transporter model iki araç içerisinde, aralarında çocukların da bulunduğu kitleye silahla yaklaşık 50 el ateş açılmıştı. AVM’nin çatısında bekleyen özel tim polisleri ile çevrede bekleyen sivil polislerin gözü önünde gerçekleştirilen saldırının ardından provokasyon yaratan polis, kitleye TOMA’lar ve zırhlı araçlarla saldırmıştı. Saldırganları yakalamak yerine Sarıgazi halkına hedef alan polis tazyikli su ve gerçek mermilerle halka saldırırken, bu saldırının planlayıcısı olduğunu açıkça tescillemiş oldu.     

‘Sarıgazi halkı bitti demeden bu festival bitirilemez’

Festival Tertip Komitesinin çabasına ve uyarısına karşın saldırıya devam eden polise kitle taşlarla karşılık vermişti. Çatışmalar gece geç saatlere kadar sürerken, çok sayıda kişinin yaralandığı saldırı nedeniyle festival programı tamamlanamamıştı.   

9. Sarıgazi Halk Festivali Tertip Komitesi, polis saldırısını protesto etmek ve “Sarıgazi halkı bitti demeden bu festival bitirilemez” demek için festivalin son gün programını yeniden gerçekleştirme kararı aldı.

Sahne alamayan sanatçılar ezgilerini kitleyle paylaşacak

Festival Tertip Komitesi üyesi Ali Haydar Akdeniz, 14 Eylül’de gerçekleştirilen saldırının devlet destekli organize bir saldırı olduğunu belirterek festivalin son günü programında sahne alamayan Grup Munzur, Pınar Aydınlar, Grup Vardiya ve Erdal Bayrakoğlu’nun 21 Eylül’de yeniden sahne alacağını kamuoyuna duyurdu.

Akdeniz ayrıca HDP milletvekilleri, Barış Atay, Mücella Yapıcı, Rojda, Marsis, Erdal Erzincan, Bajar, Grup Abdal, İbrahim Rojhilat, Grup Çima’nın da aralarında olduğu aydın, sanatçı ve yazarlarla görüşerek festivale çağıracaklarını açıkladı. Akdeniz, Festival Komitesinin iradesi dışında tamamlanamayan ve uyarılara karşın saldırılarına devam eden polisi protesto etmek için 21 Eylül’de düzenlenecek festivale Sarıgazi halkına ve duyarlı kamuoyunu çağırdı.  

 

 

Önceki İçerikFaşist T.C. ordusu Rojava sınırında iki çobanı vurdu
Sonraki İçerik‘Birleşe birleşe kazanacağız’