Ethem’i vuran polise ödül gibi ‘ceza’

Ankara’da Gezi direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın davası bugün görüldü. Devrimcileri ananlara, en doğal demokratik haklarını kullananlara dahi on yıllarca hapis ‘cezası’ verilirken katil polis Şahbaz 7 yıl hapis  ‘ceza’sıyla ödüllendirildi

ANKARA (03.09.2014)- Ülkemizde demokratik haklarını kullanarak sokağa çıkanlar her türlü şiddet ve baskıya maruz kalırken ve yetmiyormuş gibi on yıllara varan hapis cezalarına çarptırılırken halk çocuklarını sokak ortasında katleden devletin resmi katili polisler adeta ödül gibi ‘cezalara’ çarptırılıyor.  Geçtiğimiz yıl Gezi direnişi sırasında polis Ahmet Şahbaz tarafından katledilen Ethem Sarısülük’ün davası bugün Ankara’da görüldü. Bilindik gibi bir senaryoyla ‘demokrasicilik’ oynayan devletin hukuk erki katil polis Şahbazı’a “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleri uygulayarak 7 yıl hapis cezasıyla ödüllendirildi.

Duruşma başlamadan önce Berkin Elvan ve Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Partizan,  ESP, SDP, Alınteri, EHP, Kaldıraç, Halkevleri, Alevi Bektaşi Federasyonu, ÖDP, Ankara Dayanışması üyeleri Ankara Adliyesi önünde toplandı.

“Suç işliyoruz. İşlemeye de devam edeceğiz”

Ankara Dayanışması adına yapılan ortak açıklamada Ethem’in katili Şahbaz’ın bugün Adliye önünde bekleyen direnişçiler sayesinde tutuklandığı kaydedilerek şunlar ifade edildi: “Ethem yoldaşımızın katilini yargılatmak için 7. kez bu adliyenin önündeyiz. Daha önce defalarca kez ailesinin ifade ettiği şekilde bir tiyatro sahnesiyle karşı karşıyaydık. Ancak geçtiğimiz duruşmada her duruşmada burada bekleyenlerin gücüyle katil Ahmet Şahbaz tutuklu yargılanmaya başladı. Şimdi de Ethem yoldaşımızın mahkemesine katılmak suçmuş. İstedikleri davayı, soruşturmayı açsınlar, istedikleri yasayı çıkartsınlar, biz Ethem yoldaşımıza sahip çıkmaktan vazgeçmeyiz. Biz şu şekilde ya da bu şekilde bir insanı sokak ortasında tabancayla öldüren bir katili yargılatacağız. Berkin Elvan için “Vur emrini ben verdim” diyen Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm hükümet temsilcileri Ethem’in katilidir. Biz er ya da geç tüm katillerden hesap sormasını iyi biliriz. Dibimizde yaşanan savaşlarla yüzlerce insanın öldürüldüğü günlerden geçiyoruz. Kimse zannetmesin ki biz yapılan bu katliamları izleriz. Biz bu ülkede, bu dünyada Ethem yoldaşımız gibi fikrinden kaynaklı, dininden, dilinden kaynaklı sokak ortasında öldürülen, hiç bir insanın öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Aynı Ethem yoldaşımız gibi barikatın en önünde direneceğiz, Ali İsmail gibi sokağın sonunu görmesek de cesaretimizle yürüyeceğiz, aynı Berkin gibi, Abdullah gibi, Hasan Ferit gibi, Ahmet gibi, Mehmet gibi, Medeni gibi mücadele edeceğiz.Katil Ahmet Şahbaz’ ne yaparlarsa yapsınlar saklamayı başaramadılar. Bu toplum o perukları düşürmeyi iyi bilir. Gezi Şehitlerimizin katillerini yargılatacağız. Mahkemeleri, adliye önlerini boş bırakmayacağız. Suç işliyoruz. İşlemeye de devam edeceğiz.”

Savcıdan “haksız tahrik indirimi” talebi

Adliye önünde bekleyen kitle hep bir ağızdan  “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor”, “Devrimci avukatlar onurumuzdur”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür” sloganlarını atarken Sarısülük’ün  ailesi ve beraberindekiler mahkeme salonuna geçti.  

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir önceki duruşmada Şahbaz’ın tutuklanmasını talep eden savıcının görevden alındığı gözlenirken, yeni atanan savcı  olayın “olası kastla öldürme” olduğunu ancak “çok fazla taş atıldığı için haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini”  iddia etti. Sarısülük  ailesinin avukatlarıysa  savcının haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasın talebinin yanlış olduğunu, kasten öldürme suçunun olduğu durumlarda Yargıtay kararlarına göre haksız tahrik indirimi uygulamasının mümkün olmadığını vurguladı. Avukatlar polisin biber gazı ve tazyikli suyla saldırısı sonucu eylemcilerin haksız tahrike uğradıklarını  kaydetti.

Katilin timsah gözyaşları

Şahbaz’ın avukatları “Çektim sıktım üç tane” sözünün korku ve panikle söylendiğini iddia ederken katil Şahbaz da peruk takmasının sebebinin “marjinal örgütlerin” tehdidi olduğunu öne sürerek Sarısülük ailesinden “özür diledi”. , “Bir yıldır susuyorum herkes konuşuyor, psikoljim bozuldu” diyecek kadar aymazlaşan Şahbaz mahkemenin adaletine “güvendiğini” belirterek beraatini istedi. Şahbaz’ın güvenini boşa çıkarmayan mahkeme Şahbaz’a “haksız tahrik ve iyi hal indirimi” uygulayarak “olası kastla öldürme suçundan”  7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi. Şahbaz’ın toplamda yatacağı hapis cezasıysa sadece 4 yıl 10 gün.

“Adalet sokaklarda ve meydanlarda söke söke alınacak”

Duruşmadan sonra Ethem’in ailesi ve avukatları Adliye önünde bir açıklama yaptı. Ethem’in avukatları 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir hukuksuzluğa imza attığını,  katil Şahbaz’ın davadaki olumsuz davranışlarına rağmen “iyi hal indirimi” verme cürretinde bulunduklarını, bu kararı kabul etmeyeceklerini ve mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.  Ethem’in bugün mahkeme heyeti tarafından bir kez daha katledildiğini belirten avukatlar yargıdan adalet beklemediklerini , adaletin sokaklarda ve meydanlarda söke söke alınacağını ifade etti.

Önceki İçerikAvcılar’da üst geçit çöktü: 2 ölü
Sonraki İçerikSavcı Uğur Kurt için keşif yaptı