Kadıköy’deki Kent Mitingi sona erdi (Yenilendi)

Marmara’nın dört bir yanından Kadıköy’e gelerek kentine, doğasına, suyuna ve yaşam alanlarına sahip çıkarak Süreyya Operası önünde toplanan yüzlerce kişi, İstanbul Valiliğinin yasağına karşın, Kent ve Doğa Mitingi’nde bir araya geldi. Süreyya Operası’ndan Altıyol’a doğru yürüyen kitlenin önü polis barikatlarıyla kesilirken miting için Altıyol’un girişinde kürsü kuruldu

İSTANBUL (28.12.2014)- İstanbul Valiliği’nin Kadıköy’de düzenlenen mitinge yönelik yasağına karşın yüzlerce kişi, Kadıköy Bahariye’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya geldi. İstanbul Kent Savunması ile Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla düzenlenen miting için Altıyol’a doğru yürüyüşe geçen kitle, cadde üzerinde bulunan ağaçlara da kentini, doğasını ve yaşam alanlarını savunan mesajların yazıldığı dövizleri astı.

Valiliğin eyleme ilişkin yasağı nedeniyle Kadıköy Altıyol ve İskele’de çok sayıda çevik kuvvet polisiyle, TOMA’lar ve akrepler konuşlandırıldı.  

Çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü ve siyasi parti mitinge katıldı

Mitinge Maçka Forumu, Bozcaada Forumu, Çanakkale Çevre Platformu, Büyükçekmece Çevre Platformu, Politeknik, Kazdağlarına Karşı Yaşam Platformu, DOSAP Termik Santrale Hayır Platformu, Başköy Köylüleri, Derelerin Kardeşliği Platformu, ÖDP, KP, HTKP, SDP, Kaldıraç, Halkevleri ve Maltepe Hastanesi’nde direnişte bulunan sağlık işçileri, DİSK üye ve yöneticileri ve HDP Milletvekilleri katıldı.

‘Marmara için savunma vakti’

Yürüyüş sırasında kitle, AKP iktidarının kent politikalarını protesto ederek “Marmara için savunma vakti” , “Rantınız batsın” , “İstanbul için savunma vakti” yazılı dövizler taşıyor. Kitle Bahariye Caddesi üzerinden polisin yığınak yaptığı Altıyol’a doğru yürüyüşe devam ediyor. Yürüyüşçülerin en önünde bisikletleriyle mitinge gelen eylemciler yer alırken kitle,”Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını atıyor. Altıyol’a ulaşan kitlenin önü polis barikatlarıyla kesilirken, Altıyol’un girişinde miting kürsüsü kuruldu. 

‘Egemenlerin sesimizi yükseltmemizden ne kadar korktuğu anlaşıldı’

Taksim Dayanışması adına kürsüde konuşan Mimar Mücella Yapıcı, işçilerin, kadınların, gençlerin ve köylülerin bir araya gelerek mücadele ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Bugün bir araya gelip sesimizi yükseltme ihtimalimizin bile, egemenleri ne kadar korkuttuğunu bir kez daha görmüş olduk. Gücümüzü kendimizden ve umudumuzu yeşerttiğimiz direnişlerden alıyoruz. Yalova’dan Kocaeli’den, Yırca’dan, Trakya’nın meralarından, balıkçı köylerinden, Ergene’den, Erdek’ten, Şile’den, Kapıdağ’dan, Kazdağları’ndan geliyoruz. Ve kentlerimizin her santimetre karesini savunacağız. AKP’nin, çevre ve doğa katliamlarına karşı birlikte mücadele deceğiz. Bize ait olanları geri alacağız.”

‘Yaşamı savunmak özgürlüğü savunmak demektir’

Ardından Kuzey Ormanları Savunması’nda Çiğdem Çidamlı şunları söyledi: “Özgür ve eşit bir orman gibi kardeşçe Kadıköy’e akanlar hoş geldiniz. İstanbul’u, Kocaeli’ni, Bursa’yı, Çanakkale’yi, Erdek’i ve hep beraber Marmara’yı savunuyoruz. Marmara’yı il il, ova ova katletmek isteyenlere dur diyoruz, ‘dur’ diyeceğiz. Yaşam özgürlük demektir, yaşamı savunmak özgürlüğü savunmak demektir. Ağaç, orman, insan, emek ve bu şehirler, özgürlük istiyor, eşitlik istiyor, kardeşlik istiyor. Hep birlikte Marmara’yı, eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği savunuyoruz.”

Mitingin sona ermesinin ardından kitle, Yoğurtçu Parkı’na yürüdü. 

 

Önceki İçerikErzincan’daki 19 Aralık ve Roboskî eylemine polis saldırdı
Sonraki İçerikFaşizm Erzincan’da yine iş başında!