Emek ve demokrasi güçleri Soma Katliamı’na karşı alanlara çağırıyor

DİSK, KESK, TTB VE TMMOB, yarın tüm illerde iş bırakma eylemleri yapacağını belirterek, bugün saat 19.00’da Taksim Tünel’de toplanacağını duyurdu. Bunun üzerine aralarında DHF’nin de bulunduğu birçok kitle örgütü Taksim’e çağrı yaptı

HABER MERKEZİ(14.05.2014)- DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, Soma’daki katliamın sorumlularından hesap sormak için yarın iş bırakacağını açıkladı, sendikaların yanı sıra aralarında DHF’nin de bulunduğu bir çok kitle örgütü bugün saat 19.00’da Taksim Tünel’de toplanacağının duyurusunu yaptı.

Olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşçi sağlığı ve güvenliğinin tamamen bir maliyet unsuru olarak görüldüğü ve maksimum kârı elde etmek için en acımasız üretim süreçlerinde çalışmak zorunda bırakılan Soma’daki yüzlerce işçi kardeşimiz başından beri ölüme terk edilmişlerdir. Özelleştirme, taşeronlaştırma politikalarını sürdürenler, maliyet düşürmek için işçilerin hayatına kast edenler, onlara cesaret verenler, daha önceki madenci katliamlarını sözleriyle ve icraatlarıyla aklayanlar, iş güvenliği yasasıyla işyerlerindeki denetimleri bile özelleştirenler Soma katliamının failidir ve hesap vermelidir”

DHF Taksim’e çağrı yaptı

Bugünkü eylemlere kitlesel olarak katılacaklarını açıklayan 4 sendika, yarın saat 09.00’da tüm işyerlerinde 3 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra iş bırakılacağını, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlükleri’ne yürüyeceklerini duyurdu.

Bugün saat 19.00’da Taksim Tünel’de toplanılacağını duyuran sendikaların ardından Demokratik Haklar Federasyonu’da tüm üye ve taraftarlarıyla Taksim ve ülke genelinde alanlarda olma çağrısı yaptı.

Ayrıca sendikalar yarın tüm halkı siyah giyinmeye, siyah kurdele takmaya, evine, işyerini, balkonuna, aracına siyah bezler asmaya davet etti.

 

 

Önceki İçerikSoma’da katliam ve gelişmeler
Sonraki İçerikDHF’den Soma Katliamı’na dair açıklama