Soma’da katliam ve gelişmeler

Manisa’nın Soma ilçesinin Eynez bölgesindeki Soma Holding’e ait Soma Kömür İşletmeleri A.Ş madeninde yaşanan patlama sonucu yapılan resmi açıklamaya göre 201 işçi hayatını kaybederken, 80 işçinin de yaralı olarak madenden çıkarıldığı açıklandı. Kurtarma çalışmaları devam ederken, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın çelişkili açıklamaları endişelerini arttırıyor

HABER MERKEZİ (14.05.2014)-Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında yaşanan patlamada 201 işçi hayatını kaybederken, 80 işçinin de yaralandığı açıklandı. İşçi katliamında hayatını kaybeden işçilerin sayısının artmasından kaygı duyulurken, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın çelişkili açıklamaları dikkat çekti.

Elektrik panosunda patlama yaşandı

Yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı sırada vardiya değişimi yapılırken, dün saat 15.10 sıralarında bir patlama meydana geldi. Elektrik panosunda meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. 2 kilometrelik galerileri bulunan madenden ilk olarak çıkışa yakın olan işçiler dışarı çıkmayı başarırken, yaklaşık 400 işçi alev duvarının arkasında mahsur kaldı. Ancak alevlerin dışında bir başka tehlike de maden ocağının dumanla dolmaya başlamasıydı. Yaşanan patlamanın ardından kurtarma çalışmaları başlatıldı. Her geçen dakikanın önemli olduğu çalışmalarda, madende bulunan işçilerde gaz maskesi bulunduğu ancak bu maskelerin uzun süre kullanılamadığı öğrenildi.

Madencileri ailesinde kaygılı bekleyiş   

Elektrikler kesildiği için madendeki asansörler de çalışmazken, ilk olarak yakındaki bir maden ocağından gelen tahliye ekibi tarafından kurtarma çalışmaları başlatıldı.  İlçedeki ambulansların yanı sıra çevre ilçelerden de ambulanslar işçi katliamının yaşandığı maden ocağına sevk edildi. Yaşanan patlamanın duyulmasıyla birlikte işçilerin yakınları madene akın ederken, jandarmanın madenin çevresinde yoğun yığınak yapması dikkat çekti. 

Enerji Bakanı çelişkili bilgiler verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00 sıralarında yaptığı açıklamada, Soma’daki maden ocağında yaşanan patlamada ölenlerin sayısının 201’e yükseldiğini, 4’ü ağır 80 kişinin de yaralı olarak çıkarıldığını belirtti. 80 yaralı arasında kurtarma çalışmaları için madene inip dumandan etkilenen işçilerle ve kurtarma ekiplerinin de olduğu bildirildi. Yıldız’ın patlamayla ilgili çelişkili ifadeler dile getirerek kamuoyunu yanıltma çabası, hayatını kaybeden işçilerin sayısının artacağını gösteriyor.  

Hayatını kaybeden işçilerin sayısının artmasından endişe ediliyor

Patlamada ölen işçilerin cesetleri, Kırkağaç ilçesinde bulunan kavun saklama deposuna konuldu. Madenin önünde bekleyen işçi ailelerin endişeli bekleyişi sürerken, cenazelerin nerelere gönderildiği belirsizliğini koruyor.

Soğuk hava deposuna iki hava tertibatlı TIR gönderildiği bildirildi. Cenazeleri taşıyan onlarca aracın giriş çıkış yaptığı soğuk hava deposunda, başta İzmir ve Manisa olmak üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda savcının kimlik tespiti için inceleme yaptığı öğrenildi.    

Kimlik tespiti yapılıyor

Cenaze taşıyan onlarca ambulansın giriş çıkış yaptığı soğuk hava deposunda, başta İzmir ve Manisa olmak üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda savcının madene giderek kimlik tespiti için incelemeler yaptığı bildirildi. 

Enerji Bakanı Yıldız saat 08.30’da yeni bir açıklama yaparken, 201 işçinin hayatını kaybettiğini ve 80 yaralı olduğunu belirtti. Bakan Yıldız’ın sabah saat 05.00’deki hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerle ilgili açıklamasını aynen tekrarlaması ve basın emekçilerinin sorusuna “Çıkarıldıkça açıklıyoruz” şeklinde açıklama yapması dikkatlerden kaçmadı. 

 

 

Önceki İçerikAli İsmail Korkmaz ölümsüzdür
Sonraki İçerikEmek ve demokrasi güçleri Soma Katliamı’na karşı alanlara çağırıyor