Emek Sineması için yürütmeyi durdurma kararı verildi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Beyoğlu’nda bulunan Emek Sineması’nın yıkımına durdurma kararı alırken, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile yıkımda yetkili Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Turan hakkında soruşturma izni verdi

İSTANBUL (13.01.2015)- Emek Sineması’nın da içerisinde bulunduğu yapı, AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan’ın rant projeleri uğruna yıkılmıştı. Yıkıma karşı sinema önünde eylem yapan devrimci demokratik kitle örgütleri ile sanatçılar, eylemlerde defalarca polis saldırılarına maruz kalmıştı. Bunun yanı sıra verilen hukuk mücadelesi sonucu birçok kazanım da elde edilmişti. Bu kazanımlara 8 Ocak’ta bir yenisi daha eklendi. 

Mahkemeye yapılan itiraz kabul edildi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karşı yapılan itirazı değerlendirerek 19 Aralık 2014’de yürütmeyi durdurma kararı aldı. Mahkeme, “kamu yararı ve hukuka uyarlılık bulunmadığı” , “tarihi ve kültürel mirasların telafisi güç, hatta imkânsız zararların doğmasına yol açacağı” gerekçeleriyle bu kararı aldığını açıkladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı ile yıkımı gerçekleştirenlere soruşturma izni verildi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, böylelikle “yürütmeyi durdurmaya yapılan itirazı” kabul ederek İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin 20 Kasım 2014’de aldığı kararı da ortadan kaldırarak, davayı 9. İdare Mahkemesi’ne iade etti. Mahkeme, daha önce Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Tuğran hakkında verilmeyen soruşturma iznini de bozarak, bu kişiler hakkında soruşturma yapılmasına izin verdi.

Emek Sineması’nda yapılacak bütün çalışmalar suç sayılacak

Konuya ilişkin Karaköy’de bulunan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Mimar Mücella Yapıcı ve Avukat Can Atalay katıldı.

Mimar Mücella Yapıcı, kararın kendilerine 8 Ocak 2015’de tebliğ edildiğini belirterek bu tarihten itibaren Emek Sineması’nda yapılacak tüm işlemlerin suç olduğunu açıkladı. Yapıcı, Emek Sineması’nın yıkımına karşı yürütülen hukuki mücadeleye ilişkin yaptığı sunumda, verilen mücadelenin haklılığının bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, “Emeği ve yıkım sürecini unutacaklar diyenler yanılıyorlar. Kentimize, emeğimize, mesleğimize, değerlerimize yapılan hiçbir saldırıyı unutmadık, unutmayacağız. Ve tüm ilgililer kültür, tarih ve doğal varlıklarımıza karşı işlemiş oldukları tüm suçlar için yargı ve kamuoyu önünde hesap verene kadar, yasal ve toplumsal mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Emek Sineması’nı ve şehrini sahiplenenler 17 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’da Emek Sineması önünde bir araya gelerek, “Emek bizim, İstanbul bizim!” diyecek.

 

Önceki İçerikBerlin’de Büyük Sosyalizm Yürüyüşü düzenlendi
Sonraki İçerikBirleşik Metal-İş greve gidiyor