Birleşik Metal-İş greve gidiyor

DİSK Birleşik Metal-İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) düzenlediği basın açıklamasında MESS’in dayattığı ucuz iş gücüne karşı greve gideceklerini açıkladı

İSTANBUL (14.01.2015)- Bugün saat 12.00’de DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) DİSK binasında düzenlendiği basın toplantısında greve gitme kararı aldığını kamuoyuna duyurdu.

Basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko Yaptı. Beko, metal işkolunun ekonomide kapsadığı alan nedeniyle grup toplu iş sözleşmelerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtti. Yerli ve yabancı metal söktöründe sendikal mücadelenin etkisinin yüksek olduğunu, bu yüzden 12 Eylül cuntasının ardından DİSK bağlı sendikaların kapatıldığını ifade edilerek şunları söyledi: “İki sendika sözleşmeyi aralık ayının ortasında imzladılar.

Birleşik Metal-İş, o günden itibaren, tüm işyeri kurulları ile defalarca bir araya gelerek ortaya çıkan durumu tartıştı.

Önce 18 Aralık tarihinde yapılan Merkez TİS Kurulu toplantısında artdından 10 Ocak tarihinde yaptığımız Merkez TİPS Kurulu toplantısında işyerlerimizden gelen temsilci arkadaşlarımızla, MESS’in sendikamıza sunduğu teklifi değerlendirdik.

Aslında MESS’in yaptığı yeni bir teklif sunmak değildi. MESS diğer iki sendikaya imzalattırdığı sözleşmeyi bize dayatıyordu. Bu süreç içinde MESS yetkilileri ile de görüştük. Onlara dayatmaları etmeyeceğimiz başından itibaren söyledik. Onlara da 2010’un ardından değiştirdiklerini dayatmacı bir tavır içinde olmayacaklarını söylediler. Ama bu sadece sözde kaldı! Uyguladıkları zam yönetimi tüm işyerlerine farklı yansımasına rağmen, zammın farklı bir yöntemle dağıtıllması teklifimize bile karşı çıktılar.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın bu dönem en çok öne çıkardığı başlık, düşük ücretli işçilere iyileştirme yapılması idi.

Çünkü işyerlerinde aynı işi yapan işçilerin ücretleri arasında hiçbir şeyle açıklanamacak kadar büyük uçurum oluşmuş durumda.

Ücret zamları öncesinde ücretlerde bir iyileştirme yapılarak daha adil bir ücret dağılımı talep ettik.

MESS ise imzaladığı sözleşmelerle ücretler arasındaki makası daraltmak yerine iyice açtı. Bununla da yetinmedi, 6 zammın 5’inde yüzdeli zam yöntemi kullanarak makasın daha da açılmasına neden oldu.”

Ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türk Metal Sendikası MESS’in anlayışı doğrultusunda hareket ederek işçilerin alehine hareket ettiği belirtti. 42 işyerinde 15 bin işçiyle 29 Ocak’ta greve gidileceği kamuoyuna duyuruldu.

 

Önceki İçerikEmek Sineması için yürütmeyi durdurma kararı verildi
Sonraki İçerikADKH’den ‘Emperyalist savaşlar ve kadın’ konulu söyleşi