Berlin’de Büyük Sosyalizm Yürüyüşü düzenlendi

Sosyalist toplum projesinin düşünsel ve pratik alandaki savunucuları olarak 15 Ocak 1919’da katledilen Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve yine Ocak ayında yaşamını yitiren Sovyet sosyalist devriminin teorik ve pratik önderi Lenin anısına her yıl düzenlenen Büyük Sosyalizm Yürüyüşü bu yıl da kitleselliğiyle dikkat çekti

BERLİN (12.01.2015)- Ocak ayının ikinci haftasında Almanya’nın Berlin şehrinde, tarihteki sosyalizm mücadeleleri ve dünya halklarının gündeminde o yıl öne çıkan güncel gelişmeler çerçevesinde geleneksel olarak organize edilen konferanslar ve yürüyüşlere bu yıl da devam edildi. Yapılan konferanslarda emperyalist sömürü ve savaşlar çerçevesinde güncel olarak Ortadoğu ve Kürdistan-Rojava üzerinde gerçekleştirilen emperyalist projeler, bu kapsamda IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamlar ve Kobanê direnişi ele alındı. Bu gündemlerin yanı sıra bu savaş ve direnişlerin Avrupa coğrafyasındaki dinamiklerce nasıl okunduğu, yansımaları, ırkçı-faşist devlet geleneği ve saldırganlıklar, İslamofobi, yabancı düşmanlığı politikaları, güncel olarak yaşanan PEGIDA ve Fransa’daki Charlie Hebdo Katliamı gibi konular ve yakın dönemde bu gibi saldırılara karşı mücadele yöntemleri tartışıldı. 

Büyük Sosyalizm Yürüyüşü Berlin’de gerçekleştirildi

Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ve Lenin’in sosyalizm mücadeleleri anısına düzenlenen Büyük Sosyalizm Yürüyüşü’ne bu yıl, Fransa’daki katliama karşı örgütlenen protestoların da etkisiyle katılım düşük olmasına karşın, çeşitli coğrafyalardan on bine yakın kişi katıldı.

Almanya’nın çeşitli yerlerinden, Berlin’in Frankfurter Tor alanında 11 Ocak Pazar günü bir araya gelen farklı coğrafyalardan, kimliklerden, yaş gruplarından ve siyasetlerden sosyalizmi savunan yaklaşık on bin kişi, saat 10.00’da yürüyüşe geçti. Sosyalizm yürüyüşüne çeşitli ülkelerin sosyalistleri, komünist partileri, anarşist, sol, anti-emperyalist, anti-kapitalist, antifaşist, kadın örgütleri ile çevreci örgütler katılırken, özel olarak gençlik kitlesinin yoğunluğu ve coşkusu dikkat çekti.  

“Berlin 1919’dan Kobanê 2015’e vardım varım var olacağım“ , “Emperyalist-kapitalist dünyaya karşı sosyalist bir dünya mümkün“ sloganlarının öne çıktığı yürüyüşe, MLPD – REBELL, Rote Aktion, AKAB, ARAB, DKP, -Die Linke, SPD, KPD/ML gibi Alman örgütleri, ADHK, ADGH, ADKH, ATİK, BİR-KAR, Halk Cephesi, KP, HTKP, TKEP-Leninist ve ÖDP gibi kurumlar ve MKP, TKP/ML, MLKP, TKİP gibi Türkiye-Kuzey Kürdistanlı komünist partilerinin oluşturduğu kortejler coşkusuyla dikkat çekti.

Emperyalist-kapitalist dünyaya karşı sosyalist bir dünya mümkün

Emperyalizme ve onun dönemsel politikalarıyla çeşitli coğrafyalarda ortaya sürülen yapılanmalarca gerçekleştirilen katliamlara karşı ortak mücadele çağrılarının yapıldığı iki günlük etkinliklerde yapılan tartışmalar, konuşmalar, atılan sloganlar, söylenen marşlar ve taşınan pankartlarla, emperyalist sömürü politikalarına, haksız savaşlara, ırkçı-faşist katliam ve saldırganlıklara, doğa katliamlarına karşı ortak ses yükseltildi. Eylemde sistem ve onun insan ve doğa üzerinde uyguladığı sermaye odaklı proje ve politikalarına karşı itirazlar dile getirilirken, sermaye odaklı bir ideolojiyle yönetilen böyle bir dünyaya karşı alternatif toplum projesinin mümkün olmasının ancak insan ve doğa odaklı bir sosyalizm mücadelesinden geçtiği vurguları yapıldı.  

 

 

 

 

 

Önceki İçerikBir hasta tutsak daha yaşamını yitirdi
Sonraki İçerikEmek Sineması için yürütmeyi durdurma kararı verildi