DHF İzmir davasında uyuyan hâkime soruşturma

HSYK DHF İzmir davasında tutukluların savunmaları sırasında uyuduğu için avukatlar tarafından uyarılan hakim Dilek Öztürk hakkında soruşturma başlattı

İZMİR (07.02.2014)- İzmir’de tutuklu bulunan 13 Demokratik Haklar Federasyonu üye ve taraftarının 2-5 Ekim tarihlerinde İzmir 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarında; tutuklukların savunmalarını verdiği esnada uyuyan hâkim Dilek Öztürk hakkında HSYK tarafından soruşturma açıldı.

 Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ın 07.02.2014 tarihli haberine göre Öztürk’ün uyuduğu esnada çekilen fotoğrafları soruşturmaya delil gösterildi. Duruşma esnasında sanık avukatlarından Gül Kireçkaya ve hakim Dilek Öztürk arasında geçen diyaloglar, duruşma tutanaklarına şu şekilde geçirildi:

 “ -Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk :  Evet, sanık müdafilerinin mütalaaya ve tutukluluğun devamına ilişkin mütalaaya yönelik beyanlarını, tahliye taleplerini almaya başlıyoruz. 

-Avukat Gül Kireçkaya: Şimdi savcılığın mütalaasına karşı açıkçası diyecek bir şey

bulamıyorum onu söyleyeyim öncelikle. Çünkü savcılığın zaten soruşturmayı yürüten savcı olmaması nedeniyle dosyadaki 10 bin sayfa tapeyle gidip de iddianamedeki iddiaları karşılaştırıp da doğrusunu görüp araştırıp nasıl diyeyim bir karara varabildiği inancında değiliz. Burada insanların özgürlüğü söz konusuyken sayın savcının nasıl da bunu çok rahat bir biçimde ifade edebildiğini de anlamış değilim. Bu insanlar son derece yalın bir biçimde kendi gerçekliklerini anlattılar. Tabi siz tam bir buçuk gün boyunca uyuduğunuz için sayın başkan çoğuna vakıf olamadınız.

– Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk: Kimi kastediyorsunuz uyumakla?

–  Av . Gül Kireçkaya: Uyudunuz sayın başkanım çünkü biz gördük ve hakim beyi de uyardık sayın başkanı da uyarmıştık. Ben uyarmıştım.

– Mahkeme Başkanı Dilek Öztürk: Beni uyarsaydınız madem uyuyorum.

– Av . Gül Kireçkaya: Mahkemeyi yöneten kişi başkan olduğu için başkanı uyarma gereği duydum hakime hanım. Şimdi bu şekilde siz kararların altına nasıl imza atıyorsunuz onu anlayabilmiş değilim.”

 

Önceki İçerikİzmir’de Gezi direnişçileri serbest bırakıldı
Sonraki İçerikİnternet sansürüne karşı alanlarda buluşalım