İzmir’de Gezi direnişçileri serbest bırakıldı

Gezi Direnişi çerçevesinde gözaltına alınıp tutuklanan 2’si BDSP’li, 3’ü Ekim Gençliği okuru 5 kişi tahliye edildi

HABER MERKEZİ (07.02.2014)- İzmir’de Gezi Direnişine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan 2 BDSP’li ve 3 Ekim Gençliği okuru tahliye edildi.  

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşma öncesinde İzmir Dayanışması adına yapılan açıklamada Haziran Direnişi’nde İzmir’de 51 direnişçinin zindanlara atıldığı , 38 direnişçinin bırakıldığı, kalan 13 kişiden 5’nin bugün duruşmaya çıkarıldığı belirtildi.

“Tüm direnişçiler tahliye edilene kadar mücadele sürecek”

Avukatlar yaptıkları savunmada İzmir’dekiler dışında tutuklu kalmadığını, iddianamenin çöktüğünü ve direnişin yargılanamayacağını belirterek tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Görülen duruşma neticesinde BDSP üyeleri Erol Özdemir ve Soner İnan ile Ege Üniversitesi öğrencisi Ekim Gençliği okurları Serdar Gür , Abdullah Yüksel ve Yunus Kızıltaş tahliye edildi. Dava 11 Nisan’a ertelendi.

Direnişçilerin tahliye edilmesinin ardından adliye önünde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!”, “Gezi tutsakları yargılanamaz” sloganları atılırken  Gezi Tutsak Aileleri ve İzmir Dayanışması adına tekrar bir açıklama yapılarak bugün 5 kişinin tahliye edildiği, ancak tüm direnişçiler tahliye edilene kadar mücadelenin süreceği belirtildi. Açıklama 13 Şubat’ta görülecek duruşmaya yapılan çağrıyla sonlandırıldı.

 

 

 

 

Önceki İçerik“Hapis cezası” ve yaptırımlar gözümüzde hiçbir önem taşımıyor”
Sonraki İçerikDHF İzmir davasında uyuyan hâkime soruşturma