DHF: İnkar ve asimilasyona karşı Kadıköy’deyiz

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) yarın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Kadıköy’de düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

HABER MERKEZİ (22.06.2013)- Devletin ayrıştıran, ötekileştiren şoven siyasetine karşı birlikte mücadele çağrısı yapan DHF,  2 Temmuz katliamının hesabını sormak ve AKP’nin toplumu bölme oyununu bozmak için tüm duyarlı kesimleri Kadıköy’de düzenlenecek mitinge çağırdı.

DHF tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak’ta aydın, sanatçı, ozan ve yazarların da içinde bulunduğu 35 can diri diri yakılarak katledilmişti. 20 yıl geçti Sivas katliamı üzerinden. Ve 20 yıl boyunca devlet, kendisini ve tetikçilerini aklamak için elinden gelen bütün çabayı gösterip sözde mahkemeler kurdu yargılamalar yaptı ve ardından  “zaman aşımına” karar vererek halkın belleğinden katliamı silmek istedi.  

Halkın Belleği Katliamların Hesabını Sorma Bilincini Yitirmez!

Gezi Parkı direnişinde görüldüğü gibi AKP’nin Sünni mezhebi üzerinden kışkırtmalar yaparak toplumu kutuplaştıran, ayrıştıran açıklamaları ve siyasetiyle Alevileri, Kürtleri ve ülkemizde ezilen çeşitli kesimlerin taleplerini yok saymaya ve aralarında düşmanlık tohumları ekerek halkları birbirine kırdırmaya gayret ediyor.

Dünden bugüne AKP ve temsil ettiği gerici hakim sınıflar bilinçli olarak dini farklılıkları siyasi bir kutuplaştırma, ayrıştırma ve bölme aracı olarak kullanmış ve sömürü düzenlerini ayakta tutabilmek adına toplumu birbirine farklılıkları üzerinden düşmanlaştırmıştır.

Nedeni ise çok açıktır. Gerici hakim sınıflar ezilen milyonları bölmeksizin, yoksulların birbiriyle olan sömürü ve zulüm karşısındaki kardeşlik bağını koparmaksızın faşist düzenlerini ayakta tutamaz! Emperyalistlerle bağımlılık ilişkileri içerisinde olan ülkemiz; büyük toprak ağalarının, kompradorların ve bir avuç sömürücünün çıkarları doğrultusunda şekillenen faşizmle yönetilen gerici siyasi yapıya sahiptir. Bu yapının “resmi dini” İslam olurken hakim mezhebi ise Sünniliktir. Geri kalan tüm kimlikler ezilmeye ve hâkim mezhep içerisinde asimilasyona tabi tutulmuştur. Ezilenler arasında sorun yaratan ve sonra da “barış, kardeşlik” mesajı veren mevcut zulüm ve sömürü düzenidir. Zulüm ve sömürü düzeni ortadan kalktığında ülkemizde gerçek anlamda barış ve kardeşlik yaşanacaktır.

Açıkça ifade ediyoruz ki; mevcut siyasi iktidarın ve üzerinde yükseldiği düzenin, Alevilerin demokratik hak talepleri konusunda bir çözüm gücü veyahut niyeti yoktur!

Açıkça ifade ediyoruz ki; hiçbir gerici siyasi yaklaşım, demagoji ve çarpıtma halkın belleğinden devletin yaptığı katliamların hesabının sorulmasını silemeye gücü yetmeyecektir.

2 Temmuz Katliamını Unutmamak Unutturmamak İçin Alanlara Çıkalım

Ezen ve ezilen çelişkisi var olduğu müddetçe; ülkemizin zenginlikleri bir avuç azınlığın tekelinde olduğu sürece ne Alevilerin ne de diğer ezilen kesimlerin sorunları çözülemez.

3. Köprüye “Yavuz” adı verilmesi basit bir adlandırma değildir. Bu ismin köprüye verilmesinin nedeni devletin inkarcı ve katliamcı geleneğini sürdürmektir. Bu ismin köprüye verilmesinin bir nedeni de Alevileri dışlamak olduğu gibi farklı inanç kesimleri arasında kutuplaştırmayı güçlendirmektir.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) olarak, devletin bölme ve kutuplaştırma siyasetine karşı farklı kimliklere mensup halkımızı bu oyunu bozmaya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Kadıköy’de 23 Haziran Pazar günü saat 16:00’da yapılacak mitinge katılmaya çağırıyoruz.

Devletin ayrıştıran, ötekileştiren şoven siyasetine karşı hep birlikte 2 Temmuz katliamının hesabını sormak için 2 Temmuz anmalarında alanlara çıkalım.”

Önceki İçerikPolisten ülke genelinde gözaltı terörü (Yenileniyor)
Sonraki İçerikTaksim’deki anmaya polis saldırısı