Taksim’deki anmaya polis saldırısı

Taksim Dayanışması’nın dün akşam saatlerinde Taksim Meydanı’nda düzenlediği anmaya saldıran polis,   İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi ile Taksim’in ara sokaklarında saatlerce terör estirerek çok sayıda kişiyi darp ederek gaz bombasına boğdu

HABER MERKEZİ (23.06.2013)- Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Gezi Parkı direnişi sırasında yaşamını yitirenleri anmak için karanfil bırakma eylemi yapan on binlerce kişi Taksim Meydanı ile Gezi Parkı girişinde toplandı. AKM binası ile Taksim Meydanı’nda TOMA’lar ve yüzlerce polisten oluşan yığınak yapılırken, alanda toplanan kitle ellerinde bulunan karanfilleri Gezi Parkı’nın girişine bıraktı. Ellerinde katledilen devrimcilerin fotoğraflarını taşıyan kitle, sloganlar atarak devrimcileri andı.

Gezi Parkı içerisine ise aralarında sanatçı Leman Sam’ın da bulunduğu 9 kişilik temsilci bir grup, yaşamını yitirenleri anmak amacıyla parkta ilk kesilmeye çalışılan ağacın dibine karanfil bıraktı ve parkta incelemelerde bulundu.

Faşizme karşı omuz omuza

Kitle anma eylemini sürdürürken polis kitleye saldırdı. Taksim Meydanı’nda toplanan on binlerce kişiyi İstiklal Caddesi’ne yönlendiren polis, kitleye TOMA’larla, tazyikli su sıkarak ve gaz bombası atarak saldırdı. Polis saldırısı sırasında plastik mermiler de kullanılırken, kitle saldırıya “Her yer Taksim her yer direniş” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla karşılık verdi.

Polis İstiklal Caddesi’nde ve ara sokaklarda terör estirerek OHAL uygulamalarını aratmayacak pratiklere imza attı. Ara sokaklarda kitleyi dağıtmak için yakaladığı çok sayıda kişiyi cop, tekme ve yumruklarla saldırarak dövdü. Polis saldırılarına karşı ara sokaklara dağılan kitle, yeniden bir araya gelerek İstiklal Caddesi’ni terk etmeme kararlılığını sürdürdü.

Polisin attığı yoğun gaza karşın kitle,“Tayyip istifa” ve “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarıyla saatlerce direnirken, polisin attığı gaz bombası kapsüllerinden çok sayıda kişi yaralandı. Taksim’de polis saldırısı ve kuşatması saatlerce devam etti.

 

 

 

Önceki İçerikDHF: İnkar ve asimilasyona karşı Kadıköy’deyiz
Sonraki İçerikİzmir’de 13 kişi tutuklandı