DHF heyeti Suruç’ta

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Dersim Örgütlülüğü, Ovacık ve Mazgirt belediyelerininde aralarında olduğu heyet, Suruç’a giderek topladıkları yardımları Kobanê’ye  yollanması için yardım toplama merkezine teslim etti. 

URFA (05.10.2014)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Dersim Örgutlülüğü ile Ovacık ve Mazgirt Belediyelerinin Kobanê halkıyla dayanışması ikinci gününde nöbet yerlerinde devam ediyor. Kobanê toplanan yardımlar Pirsus’a (Suruç) hareket eden içerisinde Ovacık ve Mazgirt belediye başkanları ve (DHF) Dersim Örgütlülüğü’nün de bulunduğu heyet faşist T.C devletinin  kolluk güçleri tarafından tüm engellemelerine karşı toplanan yardım malzemelerini pirsus (suruç) yardım toplanma merkezine teslim etti. Heyet daha sonra direniş nöbet yerlerini gezip halkla bir araya geldi.KOP köyünde bulunan direnişçilerle bir araya gelen Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel yaptığı konuşmada, Kürt halkının bu onurlu direnişini selamlağını sadece yardımlarla sınırlı kalmayağını bu işin öznesi olacaklarını belirterek, devrimci dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Jandarma halka saldırdı

Aynı gün içerisinde sınır köyleri olan Alizer ve Devşan köyündeki direnişçilerle devrimci dayanışma örneği gösterildi. Devşan Köyü’nde yapılan ziyaret sırasında faşist T.C’nin devletinin kolluk güçleri içersinde DHF’lilerin de bulunduğu kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Jandarmanın, halka azgınca saldırması sonucu çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere çok sayıda kişi yaralandı ve atılan biber gazlarından etkilendi. Jandarma ile halk arasındaki çatışmalar uzun bir süre devam etti. Kitle daha sonra  KOP köyüne çekilerek direniş nöbetini burada sürdürdü.

 

 

Önceki İçerikAnkara Dayanışması Suruç’ta
Sonraki İçerikHPG’den HKO gerillalarının cenazelerine ilişkin açıklama