HPG’den HKO gerillalarının cenazelerine ilişkin açıklama

HPG Dersim Saha Komutanlığı, 1995 yılında şehit düşen MKP gerillalarının cenazelerinin bilgi karışıklığı sonucu PKK gerillası olduğu tahminiyle başka bir bölgeye yanlışlıkla nakledildiğini açıkladı. HPG Dersim Saha Komutanlığı eksik bilgiden kaynaklı yaşanan durum nedeniyle, MKP başta olmak üzere gerilla ailelerine özeleştiri verdi

HABER MERKEZİ (05.10.2014)- HPG Dersim Saha Komutanlığı tarafından geçmiş dönemde şehit düşmüş gerilla cenazelerinin yeniden yer tespiti sırasında yürütülen çalışmalar sırasında bilgi eksikliği sonucunda 95 yılında şehit düşen 5 MKP/HKO gerillasının cenazesi bulunduğu anıt mezardan alınarak başka bir alana nakledilmesi sonucu yaşanan olumsuzluk, HPG Dersim Saha Komutanlığı’nın özeleştiri vermesiyle çözüme kavuşmaya başladı.

12 Ağustos 1995 tarihinde Mazgirt’e bağlı Xıran Bögesi’nde  Faşist Türk ordusu ile Maoist Komünist Partisi / Halk Kurtuluş Ordusu (MKP/HKO) ve PKK/HPG gerillaları arasında çıkan çatışmada, 13 HKO gerillası şehit düşmüştü.

90’lar dönemi Dersim’de Türk devletinin askeri faşist yöntemleriyle halkı ve devrimcileri katlettiği işkence ve infazlarla bölgede terör estirdiği yıllardı. Faşist uygulamalarını en üst seviyeye çıkaran Türk devleti, gerilla cenazelerini dahi ailelerine teslim etmiyor ve bombalarla parçalayarak cenazelerini yok ediyordu.

Devrimci mücadelenin yoğun baskı altına alındığı dönem olan 95 yılında Mazgirt Xıran bölgesinde gerillalarla asker arasında çıkan çatışmada şehit düşen HKO gerillaların cenazeleri çatışma bölgesinde alınarak gerillalar tarafından Xıran bölgesine defnedilmişti.

Daha sonra şehit düşen gerillaların aileleri ve Yeni Demokrasi Aileleri Birliği, devletin cenazeleri yok etme girişimlerine karşı cenazelere yeniden sahip çıkarak, gerillaların toplu olarak yan yana defnedildiği alanda anıt mezar yaptırmıştı. İlk anıt mezar devlet tarafından tahrip edilmiş daha sonra aileler tahrip edilen anıt mezarı yeniden onarmıştı.

Kısa bir süre önce 214 Eylül ayında bölgede çalışma yürüten Kürt Ulusal Hareketi güçleri, aynı bölgede defnedilen PKK cenazelerine ulaşmak için bir dizi eksik bilgiye dayanarak, MKP/HKO gerillalarının defnedildiği cenazeleri alarak PKK gerillası olduğu gerekçesiyle şehitlik olarak ilan edilen alana nakletti.

Daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda Kürt Ulusal Hareketi’nin Dersim bölgesinde faaliyet yürüten alan sorumluları, yaşanan karışıklıktan dolayı MKP başta olmak üzere gerilla ailelerine özeleştiri vererek, durumun eksik bilgiden kaynaklı yaşandığını açıkladı.

HPG Dersim Saha Komutanlığı’nın konuyla ilgili olarak kamuoyuna yönelik açıklaması şu şekilde:

5 MKP gerillasının cenazesi için düzeltme

Basına ve kamuoyuna!

Partimizin büyük kahramanlıklarla, mücadelemizi büyüten, geliştiren temel değerimiz olan parti şehitlerinin savaş koşullarından kaynaklı olarak geçici olarak defnedildikleri yerlerden çıkarılarak şehitlerimize layık bir şekilde yeniden defnedilmesi çalışması başlatılmıştır.

Saha Komutanlığı olarak Dersim’de toprağa kefensiz düşen binlerce kahramanımız ve yoldaşımız için yürüttüğümüz bu çalışmada önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız.

Bizler için kutsal değerimiz olan şehitlerimizin anısına bağlılığın ve Apoculuğun gereği olan bu çalışmada esas olan dağlarda yapılmamış mezarlarımız ve devlet tarafından saldırıya uğrayan mezarlarımızın korunması ve yeniden yapımıdır. İki arkadaşımızın cenazesinin aranması sırasında Xıran Bölgesi’nde daha önce yapılmış ve devlet saldırısıyla tahrip edilmiş bir mezara ulaşılmıştır. Çalışma yapan arkadaşlarımız bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak 5 MKP gerillası yoldaşımızın cenazelerini almıştır.

HPG olarak Kürdistan özgürlük ve devrim mücadelesinde yer alan her yoldaşımız bizim için bir değerdir. Parti şehitlerimiz gibi MKP’li yoldaşlarımızın şahadetlerini de bu anlamda özgürlük ve devrim mücadelesinin şehitleri olarak görmekte ve kendi şehitlerimizden ayırmamaktayız. Şehitlerimize genel yaklaşımımız bu olmasına rağmen Xıran Bölgesi’nde MKP’li yoldaşlarımızın mezarlarına dönük bir karışıklık durumu yaşanmıştır.

Değer ailelerimiz ve yoldaşlarımız bilmelidir ki bu dağları özgürleştirecek olan, toprağa kefensiz olarak düşen kahramanlarımızın mücadele gerçekleridir. Bizler şehitlerimizin ışıklı yolunda özgürleşme devriminde birliğimizi ve siper yoldaşlığımızı daha da güçlendireceğiz.

Başta değerli ailelerimiz olmak üzere devrimci yurtsever Dersim halkına çağrımız, dağlarda şehit düşen arkadaşlarımızın mezar yerleri hakkında bilgisi olanların yerel birimlerimize ulaşması ve bilgi aktarmasıdır. Apocu çizgiyle her geçen gün halkımız özgürlüğe bir adım daha yaklaşıyorken, bizi bugünlere getiren şehitlerimiz için yürüttüğümüz bu çalışmaya katkılarını bekliyoruz.”

‘95 yılında 13 HKO gerillası şehit düşmüştü

12 Ağustos 1995 tarihinde Mazgirt’e bağlı Xıran Bögesi’nde  faşist Türk ordusu ile Halk Kurtuluş Ordusu gerillaları arasında çıkan çatışmada 13 Sosyalist Halk Savaşçısı ölümsüzleşti.

Halk düşmanı hainlerin ihbarını değerlendiren T.C ordusu, PKK’ye yönelik bir operasyon dahilinde binlerce askeriyle geceden Xıran bölgesini  sararak kuşatma altına aldı. Aynı bölgede geçici olarak konaklayan MKP’ye bağlı HKO birliği, bölgede PKK gerillalarıyla birlikte alanda konuşlanmıştı.

Çok geçmeden HKO gerilla birliği komutanı arazinin düşman tarafından kuşatıldığını fark edip durumu ana birlik komutanına iletir. Düşmanın geliş hattına doğru mevzilenen gerilla savunma birliği makine tüfeği hakim tepeye kurar kurmaz düşman tarafından fark edilerek yoğun ateş altına alınır. Kısa zamanda aktif savunma yaparak karşı saldırıya geçen HKO birliği düşmanla çatışmaya girer. Çatışma sabahın erken saatlerinde başlar. Telsizden ana birlik komutanı savunma birliğinden ileri hatlarda düşmanın durumundan haberdar olmak ister. Fakat bunu başaramaz. Birlik komutanı Mete (Cemgil Budak) birliği ikiye ayırarak, önde kendi birliğini gitmesi koşuluyla arkadan birlik komutanı yardımcısı Nuray (Hülya Ras)’ın birliğiyle yeni katılan gerillaları kuşatma dışına çıkarmak amacıyla hızlı hareket eder. Fakat ileri hatları denetleyemeyen gerilla birliği, tüm boğazı tutan düşmanın ileri hatlarının attığı pusuya takılarak alanda hareketsiz kalır. Üzerlerine dört bir yandan yağan kurşun ve bombalarla saatlerce direnen 13 HKO gerillası son mermiyi tükettikten sonra ölümsüzleşir.

12 Ağustos 1995 yılında yaşanan çatışmada ölümsüzleşen gerillalara ilişkin kamuoyuna MKP tarafından yapılan açıklamada 13 gerillanın bilgileri şu şekilde yer alıyor:

Komutan: Cemgil Budak

Kod Adı: Mete

Dersim Mazgirt doğumlu olan Cemgil MKP ve Bölge Komutanlık üyesi aynı zamanda doğru Dersim Alt Bölge Komutanlık üyesi gerilla birliği komutanı. Düşmanla girilen çatışmalarda en önde cesaretle yürüyen yetenekli ve tecrübeli ender partizan komutanlarından biriydi. Düşmanla girişilen birçok çatışmada imzası olan Cemgil düşmanın bir numaralı hedeflerinden biriydi. Düşman boy boy afişleriyle bütün resmi kurumlarını süslemişti. Korkusuz bir gerilla, akıllı bir komutan ve ilkeli bir komünist olan komutan Mete MKP içerisinde her türden burjuva çizgilere karşı düşman ve amansız bir mücadele azmine sahip olarak MKP çizgisinin takipçisi ve uygulayıcısıydı. Direnişleri ve düşmana takındığı tavrıyla tarihin şanlı sayfalarına adlarını yazdıran ve partizan inançları doğrultusunda şehit düşmüş komutanları ve yoldaşları gibi silahını ve yanında kalan son roketi ateşledikten sonra kırmıştır.

Komutan Yardımcısı: Hülya Ras

Kod Adı: Nuray

Dersim Ovacık doğumlu ve MKP aday üyesidir. Hülya, HKO içerisinde çeşitli mıntıka komutanlıklarında görev almış ve en son Alt Bölge Komutanlık üyesi olarak Doğu Dersim Alt Bölge Komutanlık içerisinde faaliyet yürütüyordu. Dersim’in yeşil gözlü güleç yüzlü kızıl gülü Nuray, sayısız kez düşmanla çatışmalara girmiş ve her defasında düşmana ağır kayıplar verdirmişti. Cesareti ve aklı birleştiren meziyetiyle yoldaşlarına güven ve azim aşılarken düşmana da korku salmakta olan isimlerin arasında yer alıyordu.

Soner Tokat

Kod Adı: Serdar

Ordu doğumlu MKP üyesi Serdar, HKO Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda örgütlenmiş en son Doğu Dersim Alt Bölge Komutanlık içerisinde faaliyet yürütüyordu. Parti üyesi olan Serdar örnek kişiliği, yaşamı ve direnişiyle yoldaşlarına ve halkına, onur ve ilham kaynağı olmuştur.

Şehriban Karakuş

Kod Adı: Barbara

Şehriban Karakuş, 1975 Sivas Zara doğumlu olan ve MKP ileri sempatizanı ve HKO’nun yılmaz savaşçıydı. Babası 12 Eylül’de Metris Hapishanesi’nde tutuklu olduğundan, küçük yaşta baskıyla ve devrimcilerle tanıştı. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak, ortaokuldan sonra konfeksiyon atölyesinde işçilik yaptı.10 günlük gerillaydı.

Servet Atalay

Kod Adı: Kinem

Dersim Ovacık Söğütlü Köyü doğumlu olan Kinem mücadeleye İstanbul’dan katıldı. Kinem şehit düştüğünde 15 günlük gerillaydı.

Baykal Şahin

Kod Adı: Taylan

Dersim Merkeze Bağlı Deşt nahiyesi Şekak Köyü doğumlu Baykal, MKP ileri sempatizanı ve HKO üyesiydi. Taylan devrimci mücadeleye Dev-Sol saflarında katılmış daha sonra MKP saflarına geçmiştir. Defalarca kez işkenceyle sınanan Baykal, tüm işkence uygulamalarına karşı devrimci mücadelede ısrar ederek düşmanı faaliyetiyle afallatıp, yoldaşlarına ve halkına güven aşılamıştır. Hapishane direnişlerinde en ön saflarda yer alan Taylan hapishaneden çıktıktan sonra gerilla alanında örgütlenmişti. 

Kenan Çelik

Kod Adı: Suphi

Dersim Deşt Nahiyesi Teştek Köyü doğumlu olan Kenan MKP ileri sempatizanı ve HKO’nun yiğit bir üyesiydi. Faşist Türk devletinin zoraki askerlik yasasını tanımayıp ordudan firar ederek gerçek kurtuluşu sağlayacak HKO saflarında örgütlendi. Şehit düştüğünde 1 haftalık gerillaydı.

Ali Kemal Altun

Kod Adı: Adil

Eğitim emekçisi bir babanın çocuğu olarak lise yıllarında mücadeleyle tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra hızlandırılmış eğitimle sağlık emekçisi oldu. 1988’de Dersim’de göreve başladı. Tüm Sağlık-Sen’de örgütlenerek sendikal alanda mücadele etti. Aynı zamanda milis olarak örgütlüydü. Baba Erdoğan’ın cenaze töreninde, Eylül 1990’da gözaltına alındı. Bir aya yakın gözaltında tutularak direndi. 1991’de faaliyetlerinden dolayı tekrar gözaltına alındı. Bu kez 27 gün hücrede tutularak, işkence haneden yine başı dik çıktı. İzmir’e tayin olduktan sonra, burada sendikal mücadeleye devam etti. Daha sonra memuriyeti bırakarak aktif faaliyete geçti. Şehit düştüğünde bir haftalık gerillaydı.

Tarkan Köse

Kod Adı: Tekin

Almanya doğumlu olan Tekin mücadeleye 1993 kışında katılmış, MKP ileri sempazitanı ve HKO’nun bir üyesidir. Sempatik yapısı ve davranışlarıyla halkın sevgisini kazanan Tekin “sonuna kadar devrim, zafere kadar savaş, yaşasın halk savaşı “ şiarıyla ölümsüzleşmiştir.

Suna Bozkaya

Koda Adı: Evrim

Dersim Hozat Pakire Köyü Farıx Mezrası doğumlu olan Evrim mücadeleye İstanbul’dan katıldı. MKP sempatizanı HKO’nun yiğit kadın gerillasıydı. Şehit düştüğünde 15 günlük gerillaydı.

İmam Eceroğlu

Koda Adı: Cengiz

Kahramanmaraş İli Çokyaşar köyü doğumlu olan Cengiz, MKP sempatizanı HKO üyesiydi.

Erol Güngör

Kod Adı: Aydın

Dersim Ovacık doğumlu olan Aydın mücadeleye İstanbul’dan katıldı. MKP sempatizanı olan Aydın, HKO üyesiydi.

Ali Asker Şengezer

Kod Adı: Özcan

Dersim Ovacık Xanuşağı Köyü doğumlu olan Ali Asker HKO üyesiydi.

 

Önceki İçerikDHF heyeti Suruç’ta
Sonraki İçerikOkmeydanı’ndaki Suruç eylemine polis saldırdı (Yenilendi)