Ankara Dayanışması Suruç’ta

Aralarında DHF’lilerin de bulunduğu Ankara Dayanışması Kobane’yle dayanışmak için toplanan yardımları ulaştırmak ve direnişe destek olmak için gittiği Suruç’ta polis ve asker tarafından saldırıya uğrayarak engellenmeye çalışıldı. Kitlenin sınır köylerindeki bekleyişi sürerken IŞİD’in attığı bir havan mermisinin Suruç’ta bir eve isabet etmesi sonucu yaralananların olduğu kaydediliyor

URFA (05. 10. 2014)- Günlerdir IŞİD’in saldırılarına karşı Kobane’de direniş sürerken bir yandan da ülkemizdeki devrimci demokratik yurtsever kurumlar direnişe destek olmak için gittikleri Suruç’ta polis ve asker saldırılarına maruz kalıyor. IŞİD destekçisi T.C.’nin IŞİD’e mühimmat desteğinde de bulunduğu ifade edilirken Suruç’ta halkın bekleyişi sürüyor.

DHF’nin de bileşeni olduğu Ankara Dayanışması üyeleri dün akşam saat 22.00 Kobane için topladıkları yardım malzemelerini bölgeye ulaştırmak ve direnişe destek olmak için Ankara’dan Suruç’a yola çıktı. Sabah saatlerinde bölgeye gelen Ankara Dayanışması üyeleri  iki farklı noktada Suruç’a girmeye çalışırken asker ve polis tarafından engellendi. Polis Suruç girişinde destek amacıyla gelenlere arabalarına binerek geri dönmeleri noktasında baskı yaptı. Kitlenin geri adım atmaması üzerine polis halka TOMA’yla saldırdı. Ankara Dayanışması polisin tüm engellemelerine karşı Suruç’un Dewşan Köyü’ne ulaştı. Köyde yerel halkın ve dışarından destek amacıyla gelenlerin bekleyişi sürerken HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve HDP milletvekilleri de bölgeye geldi.

IŞİD’in havan mermisi Suruç’ta bir eve isabet etti

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırıları devam ederken IŞİD tarafından atılan bir havan mermisinin Etmanik Köyü’nde bir eve isabet ettiği kaydediliyor. Edinilen bilgilere göre havan mermisinin eve isabet etmesi sonucu evde bulunan en az dört kişi yaralandı.  Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu kaydediliyor. Köylüler dün askerlerin halka karşı yaptığı saldırıda üç arabanın da askerler tarafından yakıldığını ifade ediyor.

Öte yandan Kobane’de  IŞİD saldırına karşı direniş sürüyor. YPG savaşçılarının  IŞİD tanklarının Kobane’ye girişini engellemek için Kobane’nin girişine hendek kazdıkları belirtiliyor

Önceki İçerikÇeteler Gülsuyu’nda Halk Cephesi taraftarını katletti
Sonraki İçerikDHF heyeti Suruç’ta