DHF heyeti Amed’ deki çalışmalarını sonlandırdı

DHF’ heyet olarak Cizre’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından bugünde Amed’ de çalışmalarını sürdürdü. Son olarak Amed Belediyesini ziyaret eden heyet çalışmalarını sonlandırdı

HABER MERKEZİ (14.09.2015)-Demokratik Haklar Federasyonu heyeti Kürt ulusuyla dayanışmak amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlerin ikinci gününde Amed Belediyesi’ni ziyaret etti. Dün Cizre’ye yapılan ziyaretin ardından Cizre’deki çalışmalarını sonlandırarak Amed’e dönen DHF heyeti bugün de çalışmalarına Amed’de devam etti.

Amed büyük şehir belediyesini ziyaret eden heyet belediye eş başkanı Fırat Anlı ile görüştü. Yapılan görüşmede söz alan Fırat Anlı, yapılan dayanışma ziyaretlerinin halk açısından çok önemli moral kaynağı olduğunun altını çizerek ‘’ Direnmekten başka çare yok. Sur’da, kulp’da, Silvan’da, Lice’de bu saldırılar daha da artacak gibi. Bu Cumhurbaşkanı şahsında topyekun bir savaş ilanıdır. Ya teslim olacaksınız, ya da 400 Milletvekili vereceksiniz bunu söylüyorlar. Bütün muhaliflerin yaptığı her şeye çok ağır bir saldırı var.  Ancak bu halk, bu dağlar burada oldukça bizde direniriz.’’ İfadelerine yer verdi.

Gerçekleşen ziyaret’te Mazgirt Belediye başkanı Tekin Türkel ve Ovacık Belediye başkanı Fatih Maçoğlu’ da birer konuşma yaparak Kürt ulusuna geçmiş olsun dileklerini ileterek, Faşizme karşı verilen bu mücadelenin öznesi olacaklarını dile getirdiler.

Türkel konuşmasının devamında ‘’ Tüm sol, sosyalist ve yurtseverlerin birleşme yönelimi egemenleri korkuttu. Ne yapacaklarını bilemediler. Bir halkı yok etmeye giriştiler. Bunun kabul edilir hiçbir tarafı yoktur. Aynı zamanda seçilmişlerin görevden alınmasının da hiçbir kabul edilir yanının olmadığını belirten Türkel ‘’ dersim halkı olarak bizler de bu mücadelenin öznesi olma çabasındayız ve mücadeleye devam edeceğiz.’’ Dedi.

Ziyaret’de Ovacık Belediye başkanı Fatih Maçoğlu’da bir konuşma gerçekleştirdi. Maçoğlu ‘’Kısa bir süre önce sel felaketinin yaşandığı Hopa’ya gittik. Orda dikkatimizi çeken bir şey vardı. Amed, Ağrı ve Van Belediyeleri oradaydı. Orada HDP’li Belediyelerin bir mesajı vardı. Yoldaş olma, omuzdaş olma mesajıydı bu. Biz bu çağrının önemini biliyoruz.  Bizde bu mücadelenin destekçisi değil, öznesi olma ve mücadeleyi daha da büyütme çabası içindeyiz. DHF olarak Kürt ve Türk ezilenlerine bakış açımız çok net. Bize düşen ne kadar görev varsa yapmaya hazırız’’ ifadelerine yer verdi. DHF heyetinin Amed belediyesini ziyaretinde Demokratik Kadın Hareketi(DKH), Demokratik Gençlik Hareketi(DGH), Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi temsilcilerinin yanı sıra, Hozat Belediye meclis üyesi Niyazi Akgül ile Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) genel başkanı Ahmet Balkız’da yer aldı.

DHF heyeti Belediye’yi ziyaretinin ardından Amed’de ki çalışmalarında sonlandırdı.

 

Önceki İçerikDHF heyeti abluka altındaki Cizre’de
Sonraki İçerikDevletin Dersim üzerindeki kirli politikaları devam ediyor