Devletin Dersim üzerindeki kirli politikaları devam ediyor

Devletin dersim’de halk üzerindeki kirli politikaları pervasız biçimde devam ediyor. Bu saldırılar kapsamında dersim-Pülümür ve Dersim- Ovacık karayolları 3 gün süreyle yeniden trafiğe kapatıldı

DERSİM (15.08.2015)- Devletin Kürdistan genelinde devreye soktuğu gerici savaş ve saldırganlık politikası tüm hızıyla devam ediyor. Bu saldırıların pervasız yaşandığı yerlerden biride Dersim’dir. OHAL uygulamalarının devrede olduğu dersim’de yeni politika ve saldırılırla halk sindirilmeye çalışılıyor.

Bu saldırılar kapsamında Dersim-Pülümür ve dersim-Ovacık Karayolları 15 Eylül 2015 günü saat 05.00’ten 18 Eylül 2015 günü saat 05.00’e kadar trafiğe kapatılmıştır. Tunceli Valiliği, Tunceli-Ovacık ve Tunceli-Erzincan karayollarının 15-18 Eylül tarihleri arasında güvenlik gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı.  Devlet baskısının yoğun yaşandığı ovacık ilçesinde halkla yaptığımız kısa söyleşilerin bir bölümünü okurlarımızla paylaşıyoruz.

Mal ve Can güvenliğimiz kolluk kuvvetleri tarafından tehdit altındadır.

‘’Nedense Tunceli valisi akşam yatıp sabah yatağından çıkmadan kafasına göre keyfi uygulamalar yapıyor. Ben bir işçi olarak bu durumdan etkileniyorum. İlçe halkı da artık bu durumdan bıkmış durumdadır.  Sözde karayollarında olaylar oluyor can ve mal güvenliğimiz tehdit altında diye bir açıklama yaparak yolları trafiğe kapatarak aklınca bizleri sindirmeye çalışıyor. Evet, mal ve can güvenliğimiz yok burada vali beye katılıyorum, ama kendi askeri polisi tarafından mal ve can güvenliğimiz yok. Bir önceki yasakta aynı şekilde ovacıktan arkadaşlarla dönerken polis istihbaratçısı tarafından baskıya maruz kaldık. Aynı şekilde Ovacık yolu üzerindeki karşılar karakolu tarafından da oluyor. Akşam Ovacıktan iş çıkışı Dersim Merkeze gelirken karşılar karakolu askerleri bize silah doğrultarak vay efendim eller havaya vay efendim yere yat aracı terk et gibi itamlar ve gidip ifade veriyoruz saatlerce. Evet, vali beyin dedikleri doğrudur mal ve can güvenliğimiz kolluk kuvvetleri tarafından tehdit altındadır. Bir an önce bu tutumdan vazgeçmelidir.” Denildi.

Bölge halkı artık valinin bu keyfi uygulamalarından sıkılmış durumdadır.  Ve buradan Halkın Günlüğü çalışanları olarak şunları beyan edelim; Dersim halkının bu 3 günlük zaman diliminde herhangi olumsuz bir şey halkımızın başına gelirse kesinlikle bunun sorumluları Tunceli Valiliği ve Kolluk kuvvetleridir.

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF heyeti Amed’ deki çalışmalarını sonlandırdı
Sonraki İçerikYÇKM yeni dönem atölye çalışmalarına başladı