DHF heyeti abluka altındaki Cizre’de

Dersim, İstanbul ve Ankara’dan yola çıkan DHF heyeti dün Amed’de buluşarak Cizre’ye vardı. Burada incelemelerde bulunan DHF heyeti akşam tekrar Amed’e döndü. DHF heyetinin çalışmaları bugünde devam edecektir

HABER MERKEZİ (14.09.2015)- Devletin Cizre başta olmak üzere Kürdistan’da uyguladığı devlet terörünü protesto etmek ve Kürt halkıyla dayanışmayı yükseltmek için bir heyet oluşturan DHF dün Cizre’ye giderek incelemelerde bulundu.  İstanbul, Ankara ve Dersim’de yola çıkan DHF heyeti yolda sistematik olarak devlet güçlerinin tacizine ve aramalarına maruz kaldı.  DHF heyetinde, Grup Munzur, Alamor, Sancı dergisi, Demokratik Kadın Hareketi, Demokratik Gençlik Hareketi, DEDEF genel başkanı Ahmet Balkız, Mazgirt Belediye başkanı Tekin Türkel ve Ovacık belediye başkanı Fatih Maçoğlu yer almaktadır.

8 gündür sokağa çıkma yasağı ve polis ablukasının olduğu Cizre’de katliamların izleri sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle birlikte net olarak ortaya çıktı. Amed’in merkezi alanlarından olan Ofis semtinde buluşan heyet polis tarafından taciz edildi. Burada polis DHF Kürdistan temsilcisinin kimliğini alarak GBT sorgulaması yaparak fotoğraflarını çekti. Buradan yola çıkan heyet öğleden sonra Cizre’ye ulaştı. Heyet ilk olarak Belediye’yi ziyaret etti. Burada heyeti HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız karşıladı. Ziyarette HDP milletvekilleri ve Belediye başkanlarından yaşananlarla ilgili bilgi alındı. Burada bir konuşma yapan Faysal Sarıyıldız; ‘’ 8 gün boyunca cehennem gibi şiddet kullanıldı. İlçenin hayvanları dahi katledildi. Tedirginlik hala devam etmektedir. İlçede yüzlerce polis ve ve zırhlı araç hala bekletilmektedir. Devlet hiçbir yasa vs tanımıyor. Katledilen 16 insan daha bugün ancak toprağa verilebilindi. Ambulansların sokaklara girişleri engellendi. Bu yüzden halk çok öfkeli.’’ Ziyaretin anlamının büyük olduğuna değinen Sarıyıldız,; “Umarım egemenler bu politikaların işe yaramadığını anlar,   batıda faşist saldırılar düzenleniyor. İç savaş çıkmak üzere” dedi.

Ziyarette bir konuşma yapan Ovacık Belediye başkanı Fatih Maçoğlu ise ‘’ Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın her tarafında saldırılar ve katliamlar yaşıyoruz. Biz ezilenler, mazlumlar, devrimciler için bu saldırılar bizlere uzak değil. Belki egemenler rahatsız. Doğayı, börtü böceği yok sayan bu gerici zihniyet halklara bu eziyeti uyguluyor. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız ve sonuna kadar Kürt ulusunun yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’de konuşmasında ‘’ İnanın ki burada yaşanan sıkıntıları bizlerde hissettik. Kürt ulusal mücadelesi bizimde mücadelemizdir. Belediye başkanlarının görevden alınmasını da bu vesile ile kınıyorum. Bir an önce seçilmişlerin görevlerinin başına dönmeleri gerekmektedir.

DHF Kürdistan temsilcisi de ‘’ temel meselenin muhaliflerin baskı altına alınmasına karşı takınılan tutum olduğunu belirterek, Sosyalistler, devrimciler, yurtseverler dayanışma içinde birlikte hareket etmelidirler. Bu noktada farklılıklarımızı koruyarak birlik içinde olmak zorundayız vurgusunda bulundu. Devamında ise DHF temsilcisi ‘’DHF’nin gücü ve olanakları ölçüsünde elinden geleni yapacağını belirtti.

Belediye ziyaretinin ardından ise DHF heyeti saldırı ve katliamın yoğun yaşandığı nur mahallesinde incelemelerde bulundular. Yapılan incelemelerin ardından ise HDP İlçe binası ziyaret edildi. HDP binasında onlarca kurşun izi bulunmakta ve kapılar zırhlı araçlar tarafından kırılmış durumdadır. HDP’ye ziyaretin ardından heyet akşam Amed’ geçti. DHF heyetinin çalışmaları bugünde devam edecektir.

Ziyaretten izlenimler

Cizre’ye girişimizde İlçenin tüm girişleri polis ve özel harekâtçılar tarafından tutulmuş durumdaydı.

Belediye ve HDP bürosunu ziyaretten sonra saldırıların ve katliamın yoğun yaşandığı Nur Mahallesinde halkla buluştuk. Burada tam bir savaş alanı görüntüsü hâkimdi.

Halkla yaptığımız sohbetlerde bir amcanın aktarımları saldırının ve katliamın niteliğini açık olarak ortaya koymaktaydı. Amca ‘’Allahu Ekber dediler, ermeni piçleri hepinizi kurutacağız dediler. Topla tüfekle saldırdılar. Cizre katliamının tarifi tarihte benzeri olmamış denenmemmiş araçlarla canlı ne varsa öldürmeye yönelik bir kıyımdı. Yaşadığımız tam bir kıyımdı. Hayvanlar dahi hunharca acımasızca katledildi. Ama bu halk tüm saldırı ve kıyımlar karşısında direnişin ve onurun gururunu gösterdi.

Sohbet ettiğimiz kadınalr başta olmak üzre tüm insanlar öfke ve aynı zamanda direnmenin ve geri adım atmamanın gururu hakimdi.

Önceki İçerikCizre şehitlerini On binler uğurladı
Sonraki İçerikDHF heyeti Amed’ deki çalışmalarını sonlandırdı