DHF Dersim’deki Yerel Seçimler 2. Toplantısını gerçekleştirdi

DHF Dersim’de yaklaşan yerel seçimler gündemi vesilesiyle “Söz Yetki Karar Dersim Halkına” şiarıyla 2. toplantısını düzenledi

DERSİM (24.11.2013)- DHF Dersim’de yaklaşan yerel seçimler gündemi vesilesiyle “Söz Yetki Karar Dersim Halkına” şiarıyla 2. toplantısını yaptı.

Dersim Belediyesi Konferans Salonu’nda DHF’nin taraftar ve taban kitlesiyle gerçekleştirdiği toplantıyı DHF MYK’sının yanı sıra DHF Dersim temsilciliği yönetti. DHF’li Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’in yanı sıra ilçe yerellerinden de katılımın olduğu toplantıda genel olarak devrimci dost güçlerle ittifak meselesi ana gündem olarak masaya yatırıldı.

Dersim DHF temsilcisi yerel seçimlerle ilgili bilgiler verdi

Dersim DHF Temsilcisinin sunumuyla başlayan toplantıda 2009 yerel seçimleriyle özellikle Dersim merkezde Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD)’nın “söz yetki karar halka” şiarıyla billurlaştırdığı durumu ileri taşıma hedefine değinildi. DHF’nin bu dönemki yerel seçimleri de dost devrimci güçlerle ilkeli birlikteliği ve Dersim halkının çıkarlarını esas alan bir çizgiyi temel aldığına vurgu yapıldı. Bu doğrultuda yerel yönetimleri elde etmenin kitlelere doğrudan ulaşmak için bir araç olarak görüldüğünün altı çizilen sunumda, 2009 sürecinin dost devrimci güçlerle ortaklaşma zemininin oluşamamasına karşın, çalışmanın sonuçları ve bağımsız devrimci aday çıkışıyla bütünlüklü olarak bir kazanım olduğunun altı çizildi.

DDHD ruhunun öne çıkardığı politik kurum faaliyetçilerinin genel olarak cemaatleşme, yozlaşma karşıtı kampanyalarının da etkisiyle sistemin güçlerinin gözünü korkuttuğuna vurgu yapılan sunum şu ifadelerle sona erdi: “Bu aynı zamanda yaslandığımız politik zeminin halkla ne kadar bütünleştiğinin ve sistemin güçlerini ne kadar rahatsız ettiğinin belgesidir. Bu nedenle yoldaşlarımızın yaslandığı bu zemini bu yerel yönetimler çalışması vesilesiyle halkımızla daha güçlü bütünleşerek daha ileri taşıyacağız. Bu hedefle halkımızdan aldığımız güçle kazandığımız mevzilere yenilerini ekleme perspektifiyle hareket edeceğiz.”

Tekin Türkel yerel yönetimle ilgili deneyimlerini kitleyle paylaştı

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Dersim halkının sistem ve bir bütün olarak sermaye sınıflarının saldırıları karşısında yerinden ve örgütlü bir karşı koyuşun olanaklarının arttırılması açısından yerel yönetimlerin önemine dair kendi deneyimlerini paylaştı. Dersim’in dört bir yanında devrimci siyasal bir mücadele verip tüm bedelleri göze alan bir siyasal yapının artık hiçbir kesim tarafından görmezden gelinemeyeceğinin altını çizen Türkel şöyle konuştu: “Halkın çıkarlarını esas aldıklarını iddia eden tüm dost devrimci güçler dar grupçu, dayatmacı yaklaşımlardan sıyrılmalıdırlar. Gerçek dost güçler bir samimiyet göstergesi olarak Dersim’i AKP ve CHP başta olmak üzere sistemin tüm gerici, feodal, faşist güçlerinden arındırmanın çabasını azami olarak gütmelidirler. Bunun yegane yolunun ise gerçek devrimci güçlerin ilkeli, halkın çıkarlarını esas alan, kararlarını halkla birlikte alan devrimci dayanışmasından geçtiği bilinmelidir.”

‘Yapılan saldırılar Yeni Demokrasi mücadelesini engelleyemez’

DHF MYK’sı ise Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenleri anarak başladığı konuşmasına faşist devletin Dersim DHF başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında hukuksuzluk abidesi olarak başlatılan baskınlarla tutuklanan faaliyetçilere salondan selam gönderdi. Halkın devrim ve demokrasi mücadelesine adanan yeni demokrasi güçlerinin bu tür saldırılarla yıldırılamayacağının altı çizilen konuşma katılımcıların alkışlarıyla perçinlendi.

DDHD pratiğinin önemli bedeller ödenerek elde edildiğine değinilen konuşma, bu pratiğin görülmek istenmemesine karşın, burjuva feodal medyanın bile dikkatini çektiğine vurgu yapıldı. Bugünkü görevin ise mevcut programı geliştirip ileri taşımanın tutsak yoldaşların mücadele anılarına daha fazla sahip çıkma perspektifiyle mümkün olacağına dikkat çekilen konuşmada, mevcut ittifak temaslarına ilişkin bilgi verildi. Buna göre dost devrimci güçlerle görüşmelerde geçen seçimler sürecindeki kıyasıya yarışın önemli dersler içerdiği fakat bunun yanı sıra dost güçlerin yer yer burjuva tarzda kirli siyasete tekabül eden tutumlarının eleştirildiği aktarıldı. Bu düzlemde iki devrimci güç arasında eğer ortak hareket zemini sonuna kadar zorlanmış ve ortadan kalkmışsa yarış ve mücadelenin nasıl olması gerektiğini hem çalışmalarla pratik olarak hem de sözlü olarak süre gideceğinin altı çizildi.

Dost devrimci güçlerle ittifak politikası değerlendirildi

Buna göre bu dönemki ittifak politikasına dair de dost ve devrimci güçlerle 1-Geçmiş dönemdeki hata ve eksikliklerin bütünlüklü bir özeleştirisinin karşılıklı güven ve samimiyet çerçevesinde verilmesi 2-  Program çerçevesinde belirlenmiş ilkeler temel alınmak üzere başkan adaylarının halk meclisleriyle belirlenmesi koşullarında sürecin ortaklaştırılabileceği bilgisi paylaşıldı.

Sunumların ardından divan sözü gündem çerçevesinde katılımcılara bıraktı. Toplantı iradesinden gündeme dair genel olarak öne çıkan fikirler şöyle:

“1) İttifaklar sonuna kadar zorlanmalıdır fakat kurum ilke ve programı çerçevesinde kendi özgül çalışmasını her halükarda işletmelidir.

2) İttifak arayışları daha baştan dostluk temelli, samimi bir zeminde olmalıdır. Bazı dostların ilkelilik ve samimiyet içerisinde olmadıklarını bir taraftan ittifak görüşmeleri yaparken; diğer yandan aday adaylarını açıklamalarından anlıyoruz. Biz ise burada olduğu gibi tüm süreçler gibi adaylarında halkın kararlarıyla ortaya çıkmasını istiyoruz.

3) Örgütlü olduğumuz tüm yerellerde ve merkezde DDHD tarzı bir çalışmayla ve bu zeminde oluşacak adaylarla yola çıkıp devam etmeliyiz.

4) Devrimci tüm güçlerin ortaklaşma zemini sonuna kadar zorlanmalıdır.”

Toplantı 2009 DDHD sürecine ilişkin deneyim ve çalışmaları içeren sine vizyon gösteriminin ardından bir sonraki toplantı tarihinin belirlenmesiyle, alkışlar eşliğinde sona erdi.   

Önceki İçerikİzmir’de Forumfest coşkusu devam ediyor
Sonraki İçerikMKP dava tutsaklarından Rojava için açlık grevi