DHF’den Bursa’da genel seçim paneli

Bursa’da Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) 7 Haziran’da yapılacak olan seçimlere dair panel düzenledi

BURSA (27.04.2015) – DHF Bursa örgütlülüğü 7 Haziran genel seçimlerine dair panel düzenledi. Panelin açılışından önce Bursa’da metal işçilerinin günlerdir süren sarı sendikaya yönelik tepkileri, Nestle işçilerinin açlık grevleri ve işçilerin mücadeleleri selamlanarak başlandı.

Panelistlerin yerlerine davet edilmesi ile ilk konuşmayı HDP Bursa 1.sıra milletvekili adayı Asiye Kolçak yaptı. Kolçak konuşmasında HDP’nin diğer partilere göre en büyük farklarından birisi adaylarının yarısının kadın olduğunu belirterek HDP’nin dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın siyaset yaptığını, genel seçimlerin esasta AKP ile HDP arasında geçeceğini vurguladı. AKP’nin HDP politikalarından korktuğunu ve HDP’nin oy artışından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Kolçak’ın ardında söz alan DHF – HDP ittifakının İstanbul 1.bölge 3.sıra milletvekili adayı Erdal Ataş konuşmasında, emperyalistler ve tekellerin kendi çıkarları doğrultusunda tüm dünyayı paylaştıklarını ve kendilerine bağımlı olan ülkelerin siyasetlerinden, ekonomilerine, kültür-sanattan tarım politikalarına kadar birçok kurumunu dizayn ettiklerini belirterek, alternatif sosyalist bir düzen inşa etmek için mücadele alanlarının tümünü kullanmamız gerektiğini belirtti.

Ataş’ın ardından söz alan DHF temsilci kısaca parlamenter sisteme bakış açımızı ve burjuva parlamentosunu dönemsel olarak neden kullanılması gerektiğine dair fikirlerini beyan ettikten sonra sorulan soruların cevaplanması ile panel sona erdi.

Önceki İçerikMetal işçisi eylemini Kent Meydanı’na taşıdı
Sonraki İçerikİzmir’de ezgiler 1 Mayıs için yankılandı