İzmir’de ezgiler 1 Mayıs için yankılandı

İzmir’de Tepekule Kongre Merkezi’nde DHF İzmir Örgütlülüğü tarafından Grup Munzur ve Anahita konseri etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe HDP İzmir milletvekili adayı Şehnaz Baba Aktaş’da katıldı

İZMİR (27.04.2015) – Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) İzmir Örgütlülüğü’nün 1 Mayıs ve genel seçimler çerçevesinde gerçekleştirdiği konser etkinliği coşkulu geçti.

Konser etkinliği devrim, demokrasi ve komünizm şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Devamında DHF adına açış konuşması yapıldı. Yapılan konuşmada özellikle örgütlü mücadelenin önemine vurgu yapıldı ve 1 Mayıs’a çağrı yapılarak şunlar ifade edildi:

“Başkan Mao’nun bugün için yerinde bir sözü var. ‘ Düşman saldırıyorsa, iyi yoldayız. Eğer daha da fazla saldırıyorsa, daha da iyiyiz demektir. Tersine saldırmıyorsa, her şey onlar için yolunda gidiyor demektir.’ Bu nedenle faşist AKP‘nin saldırıları korkularındandır. Demokratik Haklar Federasyonu, gerçek kahramanın kitleler olduğu bilinciyle, örgütlü bir halkın nelere kadir olduğu halkların mücadele tarihi defalarca kanıtlamıştır. Önümüzde dünya işçi sınıfı ve emekçilerinin şanlı mücadele günü olan 1 Mayıs’ta pankartlarımızla, flamalarımızla o muhteşem günün içeriğine yaraşır bir coşkuyla sloganlarımızı haykırmaya çağırıyoruz.”

‘And olsun ki milyonların korosuyla haykıracağız türkülerimizi’

Konuşmanın ardından Grup Anahita sahne aldı. 2011 yılında kurulan ‘Göç’ grubu müzisyenlerinin oluşturduğu ve 2014 yılında da Anahita adı altında bir araya gelen grup, özgün tarzı ile kitleyi coşturdu.

Anahita’nın ardından HDP İzmir Milletvekili Adayı Şehnaz Baba Aktaş bir konuşma yaptı. Aktaş, İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm kitleyi selamlayarak genel seçimlere dair HDP’nin yaklaşımına, ortak çalışmanın önemine değindi. Aktaş seçim çalışmalarına ve 1 Mayıs’ta alanlara çağrı yaparak konuşmasını bitirdi.

YÇKM Tiyatro Grubu’nun sergilediği tiyatro kitle tarafından ilgiyle izlendi. Tiyatro gösteriminin ardından kitlenin coşkulu alkış ve sloganlarıyla sahne alan Grup Munzur, ‘and olsun ki milyonların korosuyla haykıracağız türkülerimizi’ şiarıyla ezgilerini seslendirdi.

Etkinliğe Partizan, Aktepe Dersimliler Derneği, Menemen Dersimliler Derneği ve İzmir Dersimliler Derneği mesaj yollayarak ve katılım sağlayarak desteklerini sundular.

 

 

Önceki İçerikDHF’den Bursa’da genel seçim paneli
Sonraki İçerikDGH üyelerine ‘örgüt üyeliğinden’ hapis ‘cezası’