Metal işçisi eylemini Kent Meydanı’na taşıdı

Bursa’da metal işçileri Toplu İş Sözleşmesinde yapılan haksızlıklardan dolayı eylemlerine devam ediyor. İşçiler talepleri kabul edilmediği takdirde istifa edeceklerini açıkladı

BURSA (27.04.2015) – Yaklaşık olarak iki haftadır Bursa’nın birçok fabrikasında Türk Metal’e yönelik süren istifa eylemleri bugün Bursa’nın kalbine taşındı.

Kent Meydanı’nda bir araya gelen binlerce metal işçisi hep bir ağızdan “Türk Metal istifa”, “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganları attılar. Gece vardiyalarından çıkan işçiler için eylem başlama saati 12.00 olmasına rağmen sabah saatlerinde fabrikalardan çıkarak alana gelmeye başladılar. Eylem saatinin gelmesiyle birçok fabrikadan alana gelen işçiler hep birlikte sarı sendikaya yönelik tepkilerini dile getirdiler.

Satılmış sendika istemiyoruz!’

İşçi  temsilcisinin basın açıklamasını okumasıyla başlayan eylem daha sonra farklı fabrikalardan işçilerin kendi hazırladıkları ortak açıklamaları okumasıyla devam etti. İşçiler buradan taleplerini bir kez daha dile getirdikten sonra 5 Mayıs’ta taleplerin yerine getirilmediği takdirde istifa edeceklerini belirttiler. Talepler şu şekilde;

1.Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlanmalı, bu konuda MESS’e kabul ettirmek üzere bir ek protokol için net bir mücadele programı çıkarılmalıdır.

2.Temsilcilerimiz başta olmak üzere sendika yöneticilerimizi  demokratik bir yöntemle biz seçmek istiyoruz. Bunun için derhal en başta bu süreçte işçinin güvenini kaybeden temsilci ve yöneticiler görevden alınmalı, arkasından temsilcilik seçimlerinden başlayarak yönetim kademeleri yeniden belirlenmeli.

3.Yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti alınmalıdır.

İşçiler 5 Mayıs’a kadar bekleyeceklerini talepleri kabul edilmediği taktirde istifa edeceklerini belirttiler.

 

Önceki İçerikAdana’da coşkulu konser
Sonraki İçerikDHF’den Bursa’da genel seçim paneli